wtorek, 16 listopada 2021 12:51

Antysemici zapowiadają marsz "Na Kraków". "Mogłaby zapłonąć cała dzielnica!"

Autor Marzena Gitler
Antysemici zapowiadają marsz "Na Kraków". "Mogłaby zapłonąć cała dzielnica!"

Zapowiedź organizacji manifestacji w Krakowie pojawiła się w relacji na żywo na kanale na YouTube, prowadzonym przez organizatorów marszu w Kaliszu, na którym doszło do spalenia kopi „Statutu kaliskiego”. Po protestach wywołanych antysemickimi gestami i wypowiedziami organizatorów marszu, audycja i cały kanał zostały usunięte przez platformę. Urząd Miasta Krakowa uspokaja, że nie ma pisma w tej sprawie.  

O planach zorganizowania antysemickiej manifestacji w Krakowie napisał portal rp.pl. Wojciech O. i Marcin O. - organizatorzy marszu 11 listopada w Kaliszu zapowiedzieli to sobotę, w programie na swoim kanale na YouTubie. Dziennikarz zapytał ich potem kiedy miałby się odbyć marsz „na Kraków”. „Nie myśli pan chyba, że panu powiemy, co chcemy zrobić” odpisał jeden z organizatorów kontrowersyjnej manifestacji. Zapowiedział też, jak mogłaby wyglądać w jego wyobraźni taka manifestacja w Krakowie. „Jednakowoż, poruszając pana nieskończoną wyobraźnię, widział pan, jak się w Kaliszu pali statut, czyli książka. W Krakowie mogłaby np. zapłonąć cała dzielnica! Np. Kazimierz” – napisał, dodając, że „to tylko takie wizje, element scenariusza filmowego”.

Dziennikarze „Rzeczpospolitej” w związku z marszem "Na Kraków" wysłali pytanie do Urzędu Miasta Krakowa, ale jak się dowiedzieli, dotąd nie wpłynęło zawiadomienie o zgromadzeniu, które miałby organizować Wojciech O. lub Marcin O.  

Przypomnijmy, po antysemickim marszu, który przeszedł 11 listopada ulicami Kalisza i spaleniu na nim kopi dokumentu, dającego przywileje ludności żydowskiej, organizatorzy manifestacji Wojciech O. i Marcin O. zostali zatrzymani. W sumie w związku z wydarzeniami w Kaliszu policja zatrzymała trzy osoby. Po protestach wywołanych antysemickimi gestami i wypowiedziami organizatorów marszu, audycja i cały kanał prowadzony przez Rodaków Kamratów zostały usunięte z YouTube. To samo spotkało podobny kanał - Polski Len. Potwierdził to m.in na swojej stronie Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych: "KANAŁ YOUTUBE OLSZAŃSKIEGO USUNIĘTY PO NASZYM ZGŁOSZENIUKonto "Polski Len" należące do skrajnie nacjonalistycznej "telewizji" NPTV Wojciecha Olszańskiego i Marcina Osadowskiego zostało usunięte po szeregu zgłoszeń złożonych przez Ośrodek. Na kanale udokumentowaliśmy przestępstwa naruszające wiele artykułów kodeksu karnego. Przed usunięciem wszystkie te treści zostały przez nas zabezpieczone i będą podstawą kolejnych zawiadomień do prokuratury" -  napisał OMZRK.

KANAŁ YOUTUBE OLSZAŃSKIEGO USUNIĘTY PO NASZYM ZGŁOSZENIU Konto "Polski Len" należące do skrajnie nacjonalistycznej "...

Opublikowany przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Niedziela, 14 listopada 2021

Nadal funkcjonują jednak grupy na Facebooku, które skupiają osoby związane z organizatorami.

Czy dojdzie do marszu "Na Kraków"? Jak wynika z kanału telewizyjnego prowadzonego przez organizatorów marszu "Na Kalisz", sprawa jest nadal aktualna: "Ponieważ nasi bracie Wojtek i Marcin zostali zatrzymani, to my Kamraci szykujemy się NA ...!" - zapowiadają. "Szczegóły zostaną podane w najbliższym czasie " - dodają.

Będzie manifestacja antysemitów w Krakowie? Zapowiedź dalszych działań na kanale filmowym związanym z organizatorami marszu w Kaliszu - screen / nptv.pl

fot. screen YouTube Spoko DW film z 13 listopada 2021

Kraków

Kraków - najnowsze informacje