środa, 8 września 2021 12:12

Bank Statystów - czym jest i jak działa

Autor kal
Bank Statystów - czym jest i jak działa

Zajmujesz się castingiem i pozyskiwaniem statystów do filmów oraz seriali? Zależy Ci na czasie, a potrzebne są Ci sprawdzone osoby, które wejdą na plan zdjęciowy i dobrze wywiążą się z powierzonej im roli? W takim razie dowiedz się, jak działa bank statystów i dlaczego warto skorzystać z jego oferty.

Przemyślany wybór statystów i widowni

To prawda, że uwaga widza skupia się na aktorach grających główne role w filmach i serialach czy prowadzącym teleturniej oraz jego uczestnikach. Zazwyczaj jednak w tle występują statyści lub po prostu widownia. I choć ich rola nie jest najważniejsza, to wciąż należy zadbać, żeby każdy na planie zdjęciowym wywiązał się ze swoich zadań w 100%. Pasował do koncepcji reżyseria czy produkcji oraz wiedział, co, kiedy i jak robić. Potrzebujesz zatem sprawdzonych statystów, a nie osób z przypadku.

Bank statystów jest bazą osób, które deklarują chęć występowania w epizodycznych rolach lub wprost: statystowania, bycia widownią. Mają już w tym pewne doświadczenie lub predyspozycje, by dobrze wywiązać się z postawionymi przed nimi zadań. Są to osoby, które zadeklarowały chęć występów, są gotowe profesjonalnie podejść do zlecenia, nawet jeśli nie wiąże się ono z wynagrodzeniem lub zapłata jest symboliczna. Statyści bardzo często są bowiem pasjonatami kina i telewizji, szukają przygód, możliwości podejrzenia z bliska, jak powstają dzieła kinematografii, jak zachowują się aktorzy przy wyłączonej kamerze, jak przebiega proces powstawania filmów, seriali czy programów TV.

Dopełnienie dzieła – ważna rola statystów i widowni

Wyobraź sobie teleturniej, w którym kamera często rejestruje nietypowe zachowania osób na widowni lub ta sama widownia nie reaguje w sposób właściwy dla przebiegu wydarzeń na planie. Wyobraź sobie film, w który są zaangażowani czołowi aktorzy, ale poszczególne sceny na ekranie wypadają źle, bo statyści wydają się słabo dobrani np. do historycznej rzeczywistości. Łatwo założyć porażkę produkcji, w której nie zadbano o casting statystów, tymczasem powinni oni gwarantować:

·         odpowiednie nastawienie do pracy,

·         terminowość i rzetelność,

·         wygląd pasujący do koncepcji,

·         predyspozycje do pracy przed kamerą,

·         chęć mierzenia się z aktorskimi wyzwaniami.

Bank statystów – jak działa w praktyce

Wybór banku statystów jest zatem bardzo rozsądny, ponieważ wystarczy wskazać, ile osób i o jakiej charakterystyce jest potrzebnych do realizacji produkcji w konkretnym miejscu i terminie, żeby je znaleźć. Duża baza współpracowników pozwala szybko odpowiedzieć na potrzeby producentów telewizyjnych czy filmowych.

Jako bank statystów działa na polskim rynku agencja modelingowa Infernal – https://www.agencjainfernal.pl/. Firma ta współpracuje m.in. z aktorami, hostessami, modelkami czy tancerzami. Oferuje też wszechstronną pomoc w pozyskaniu profesjonalnych, ambitnych i doświadczonych statystów, którzy uświetniają swoją pracą w tle każdy rodzaj produkcji – od seriali, przez filmy, po programy telewizyjne. Wystarczy kontakt z agencją, aby w szybkim tempie otrzymać wsparcie na etapie castingu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje