środa, 9 października 2019 13:15

Basy, basetle, liry korbowe Janusza Fudymy w Spichlerzu Dworskim w Ryglicach

Autor Marzena Gitler
Basy, basetle, liry korbowe Janusza Fudymy w Spichlerzu Dworskim w Ryglicach

11 października o godz. 17 w Spichlerzu Dworskim w Ryglicach odbędzie się wernisaż dawnych instrumentów muzycznych twórcy ludowego Janusza Fudymy.

Janusz Fudyma urodził się w 1964 r. w Zalasowej, gdzie mieszka do tej pory. Z wykształcenia jest ślusarzem, obecnie pracuje jako szlifierz. Pasją Janusza Fudymy od 40 lat są pszczoły. 20 lat temu założył Koło Pszczelarzy w Zalasowej, do którego należą również mieszkańcy okolicznych miejscowości. Przez szereg lat był jego prezesem. Ważną dziedziną zainteresowań jest muzyka: gra na kilku instrumentach, kultywuje muzykę ludową, a ostatnio buduje instrumenty. Z dzieciństwa pamięta stare melodie grane przez znanego w rodzinnych stronach skrzypka Jana Tulickiego oraz swojego dziadka, który grał na heligonce. Również pradziadek grywał na skrzypcach. Był on w XVIII w. przedstawicielem znanego w okolicy rodu Świnionogów z przysiółka Wolniki, który dawniej stanowił niezależną osadę obok Woli Lubeckiej.

Janusz Fudyma jest heligonistą z najdłuższym stażem na terenie gminy Ryglice i w jej okolicy. Na tym instrumencie przez 15 lat grał w zespole „Zalasowianie”. Obecnie jest skrzypkiem w kapeli „Muzyka spod Bucyny”.

Janusz Fudyma ma na swoim koncie sporo sukcesów. Indywidualnie oraz w zespołach zdobywa czołowe miejsca w konkursach folklorystycznych m.in. nagrodę główną jako instrumentalista w „Krakowskim Wianku” w Szczurowej. Kultywuje on tradycje muzykowania ludowego. Przekazuje swoją wiedzę i umiejętności także w warsztatach „Matecznik Tradycji” organizowanych przez Małopolskie Centrum Kultury i Ośrodek Kultury w Ryglicach.

W ostatnich latach buduje instrumenty ludowe według wzorów, które zna z przekazu lokalnej tradycji. Są to: basy, basetla, lira korbowa.

Wystawa będzie czynna do 7 listopada w godz. 13:00-15:00 w dni pracy Ośrodka Kultury w Ryglicach. Istnieje możliwość zwiedzania grupowego w innych godzinach po wcześniejszym uzgodnieniu.

inf. Ośrodek Kultury w Ryglicach

Tarnów - najnowsze informacje