poniedziałek, 28 lutego 2022 15:46

Będą szczepienia dla uchodźców z Ukrainy. Kto może skorzystać?

Autor Patryk Trzaska
Będą szczepienia dla uchodźców z Ukrainy. Kto może skorzystać?

Wojenna rzeczywistość na Ukrainie to tragedia dla milionów ludzi, którzy w trosce o własne bezpieczeństwo musieli uciekać do innych państw takich jak Polska. Nie można zapominać, że w momencie, kiedy oczy całego świata skierowane są na Ukrainę pandemia koronawirusa, trwa w najlepsze. Jakie możliwości zabezpieczenia mają nasi sąsiedzi podczas pobytu w Polsce?  

Na agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę skierowane są oczy całego świata. Niestety nie jest to jedyny kataklizm panujący na świcie. W dalszym ciągu wszyscy musimy się mierzyć z pandemią COVID-19. Wielu ludzi uciekających przed wojną jest narażonych na inne zagrożenie, jakim jest pandemia. Naprzeciw oczekiwaniom postanowiło wyjść Ministerstwo Zdrowia, które zapowiedziało możliwość szczepień przez osoby z Ukrainy.

Aby zaszczepić się przeciwko COVID-19, należy skontaktować się z lekarzem, który uruchamia procedurę. Niezbędne będzie  posiadanie dokumentu tożsamości. Może to być: dowód osobisty albo paszport, albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC. Lekarz powinien wystawić skierowanie na szczepienie, gdzie w polu „dane pacjenta” wybiera „Inny identyfikator”  i wprowadza numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec. Osoba chcąca się zaszczepić powinna mieć na uwadze, by posługiwać się tym samym dokumentem tożsamości na każdym etapie.

Wedle rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, obywatele Ukrainy po skończeniu osiemnastego roku życia będą przyjmować jednodawkowy preparat firmy Johnson and Johnson. Z kolei dla osób niepełnoletnich przewidziana jest szczepionka Pfizera.

Zdjęcie: pixabay

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje