czwartek, 12 marca 2020 14:46

Będzie Tele-Anioł w Oświęcimiu. Opaska bezpieczeństwa dla niesamodzielnych

Autor Katarzyna Domagała
Będzie Tele-Anioł w Oświęcimiu. Opaska bezpieczeństwa dla niesamodzielnych

Wiadomo już, że powiat oświęcimski przystąpi do akcji Małopolski Tele-Anioł. To innowacyjny projekt mający na celu objęcie opieką osoby niesamodzielne mieszkające w województwie małopolskim. Pod skrzydła Tele-Anioła trafiło już ponad 7 tys. osób. Rekrutacja wciąż trwa.

4 marca w centrum konferencyjno-szkoleniowym Szpitala im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste podpisanie listów intencyjnych wspierających dalszą realizację projektu Małopolski Tele-Anioł. W spotkaniu z zarządem województwa uczestniczyło 13 przedstawicieli małopolskich powiatów i gmin, którzy dołączają do projektu.

Do 134 jednostek samorządu terytorialnego dołącza kolejnych 13. To dla nas duża radość, a dla potrzebujących konkretne wsparcie i pomoc – podkreśla Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Małopolski Tele-Anioł wspiera osoby najbardziej potrzebujące w naszym województwie, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności potrzebują pomocy. Zapewnia realną opiekę między innymi dzięki opasce bezpieczeństwa.

Tele-Anioł to nie tylko lekka i łatwa w użyciu opaska ratująca życie, ale także pomoc w domu skierowana do najbardziej potrzebujących – osób samotnych i tych, którym rodzina nie może zapewnić wystarczającej opieki.

Projekt swoim zasięgiem obejmuje już niemal całe województwo. Listy intencyjne do tej pory podpisały 134 małopolskie gminy oraz powiaty, tym samym deklarując współpracę związaną z realizacją projektu na swoim terenie.

Teraz dołączają do nich kolejne gminy: Łapsze Niżne i Krynica-Zdrój oraz powiaty: brzeski, chrzanowski, gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, oświęcimski,proszowicki, tarnowski, wadowicki i wielicki.

Obecnie do udziału w projekcie Małopolski Tele-Anioł zgłosiło się ponad 7 000 osób niesamodzielnych z terenu województwa małopolskiego, a ponad 4 100 osób zostało włączonych do projektu i otrzymało opaskę SOS.

732 uczestników projektu dodatkowo skorzystało ze wsparcia w postaci usług opiekuńczych lub sąsiedzkich usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania.

Realizatorzy projektu wciąż poszukują osób gotowych do świadczenia usług opiekuńczych w projekcie.

Szczegółowych informacji można uzyskać w biurze Małopolskiego Tele-Anioła, ul. Wielicka 72A pok. 206a lub pocztą elektroniczną teleopieka@umwm.malopolska.pl i pod nr telefonu 12 61 60 611.

Źródło: powiat.oswiecim.pl

Oświęcim - najnowsze informacje