środa, 13 marca 2019 08:13, aktualizacja 6 lat temu

Bezpośredni pociąg relacji Żywiec – Sucha Beskidzka – Kraków możliwy, ale kiedy?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Bezpośredni pociąg relacji Żywiec – Sucha Beskidzka – Kraków możliwy, ale kiedy?

Jakie są szanse na uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego Żywiec – Sucha Beskidzka – Kraków Główny? Marszałkowie obu województw odpowiedzieli na petycję Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka”. Czy jest zielone światło?

Końcem listopada 2018 Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka” w małopolskim i śląskim urzędzie marszałkowskim złożyło petycję dotyczącą uruchomienia bezpośrednich połączeń kolejowych w relacji Żywiec – Sucha Beskidzka – Kraków Główny. Początkiem marca 2019 urzędnicy odpowiedzieli. Czy jest szansa na uruchomienie wspomnianego połączenia jeszcze w tym roku?

Linia Żywiec – Sucha Beskidzka ma znaczenie kluczowe, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Linia stanowi najkrótszy i najszybszy łącznik Dolnego i Górnego Śląska z Zakopanem i Podhalem oraz Żywiecczyzny z Krakowem. Linia biegnie pomiędzy najbardziej atrakcyjnymi turystycznie pasmami górskimi Beskidu Żywieckiego, Makowskiego i Beskidu Małego – podkreśla Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka”.

Bezpośrednie połączenie na trasie Żywiec – Kraków, a nawet Zwardoń – Kraków byłoby odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, którzy dziś muszą podróżować do pracy czy na uczelnię własnymi samochodami lub w zatłoczonych busach. To samo dotyczy turystów. Niestety w konsekwencji przekłada się to na wzrost liczby pojazdów na drogach i coraz to większe korki przy wjeździe do Krakowa, jak i w samej stolicy Małopolski.

Nasze wnioski o co najmniej jeden bezpośredni pociąg relacji Żywiec – Sucha – Kraków Główny kursujący w niedzielne popołudnie, uwzględniający potrzeby turystów wracających z gór oraz studentów i pracujących w Krakowie nie zostały przyjęte do realizacji – przypomina stowarzyszenie „Kolej Beskidzka”. – Departament Kolejnictwa Ministerstwa Infrastruktury pozytywnie odniósł się do naszych wniosków podkreślających atrakcyjność oraz konkurencyjność linii i w międzyczasie linią Żywiec – Sucha Beskidzka zostały wytrasowane pociągi TLK HALNY Bydgoszcz – Zakopane – Bydgoszcz oraz IC OSCYPEK Warszawa – Zakopane – Warszawa. Nadal jednak brakuje połączeń, które powinny być podstawą sprawnie funkcjonującej siatki transportowej na poziomie województw, czyli bezpośrednie pociągi REGIO Żywiec – Kraków Główny – dodają członkowie Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka”.

Jakie są szanse na uruchomienie bezpośrednich połączeń relacji Żywiec – Sucha Beskidzka – Kraków Główny?

Wieczorem 12 marca 2019 Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka” podało, że urzędy marszałkowskie zakończyły rozpatrywanie petycji dotyczącej bezpośredniego połączenia kolejowego Żywiec – Kraków Główny.

Na podstawie tak przedstawionej informacji, po zakończeniu prac modernizacyjnych powinniśmy oczekiwać bezpośrednich połączeń kolejowych w relacji Żywiec – Sucha Beskidzka - Kraków a nawet Zwardoń – Sucha Beskidzka – Kraków. Będziemy sytuację na bieżąco monitorować i o sprawie przypominać – skomentowali członkowie stowarzyszenia.

Co odpowiedzieli małopolscy i śląscy urzędnicy?

A co konkretnie napisano w odpowiedziach? Niestety, na razie tyle, że obecnie uruchomienie wnioskowanego połączenia nie jest możliwe. Dlaczego?

Przyczyną jest fakt, że obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzi prace modernizacyjne na odcinku Kraków – Skawina – Sucha Beskidzka, których efektem ma być podniesienie prędkości przejazdowej, a tym samym skrócenie czasu podróży. Konkretnie chodzi o realizację projektów „Prace na linii kolejowej nr 94 na odcinku Kraków Płaszów – Skawina – Oświęcim” i „Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”.

– Z powodu wykonywanych obecnie prac, które znacznie ograniczyły przepustowość linii kolejowej Żywiec – Kraków, nie istnieją praktyczne możliwości uruchomienia dodatkowych połączeń. Także wprowadzenie pociągu kursującego w niedzielne popołudnie nie jest obecnie możliwe ze względu na wytrasowanie w tych godzinach maksymalnej liczby pociągów. W tej sytuacji wyzwaniem jest utrzymanie siatki połączeń na aktualnie założonym poziomie – podał Małopolski Urząd Wojewódzki.

Podobną odpowiedź przesłał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

– Ze względu na szeroko zakrojony zakres prac modernizacyjno-remontowych, przepustowość linii kolejowych została znacznie ograniczona – napisano.

Urzędnicy dodali, że w związku z prowadzonymi pracami przez cały okres rocznego rozkładu jazdy pociągów 2018/2019 ruch do Krakowa Głównego i Skawiny prowadzony jest po jednym torze, a z uwagi na przebudowę stacji Kraków Bonarka i Skawina nie ma możliwości krzyżowania tam pociągów.

Na razie nie ma szans, ale po modernizacji linii…

– W związku z powyższym, w rozkładzie 2018/2019 nie ma technicznej możliwości uruchomienia bezpośredniego, niedzielnego pociągu z Żywca do Krakowa. Połączenie będzie w dalszym ciągu realizowane z przesiadką w stacji Sucha Beskidzka, a wdrożenie wnioskowanej zmiany może nastąpić po zakończeniu trwającej modernizacji infrastruktury kolejowej – podał Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Małopolscy urzędnicy swoją odpowiedz zakończyli natomiast słowami:

Jednocześnie pragnę podziękować za przesłanie petycji, jest ona bowiem istotnym głosem wspierającym działania samorządu województwa, dokumentującym ważne potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Wyrażam przekonanie, ze konsekwentne realizowanie działań inwestycyjnych, remontowych oraz zakupów taboru, poprawiających infrastrukturę kolejową, pozwoli na rozwijanie oferty komunikacyjnej zgodnie z tymi oczekiwaniami.

Czekamy w takim razie na zakończenie remontu infrastruktury kolejowej. To przecież jedyny powód, wskazany przez urzędy marszałkowskie, przez który uruchomienie bezpośrednich połączeń relacji Żywiec – Sucha Beskidzka – Kraków Główny na razie nie jest możliwe. Modernizacja prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kiedyś jednak się skończy.

Anna Piątkowska-Borek

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka