poniedziałek, 1 maja 2023 11:56

Pochód, defilada, patriotyczne śpiewanie. Biało-czerwona majówka w Krakowie

Autor Marzena Gitler
Pochód, defilada, patriotyczne śpiewanie. Biało-czerwona majówka w Krakowie

Przemarsz z Wawelu na Rynek, defilada przy Placu Matejki i 84. Krakowska Lekcja Śpiewania na Małym Rynku to najważniejsze punkty biało-czerwonej majówka w Krakowie, czyli święta Konstytucji 3 Maja.

Oficjalne obchody rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny, o godz. 10:00 w Katedrze Wawelskiej, której przewodniczyć będzie bp Robert Chrząszcz.  

Po jej zakończeniu uroczysty pochód patriotyczny wyruszy ze Wzgórza Wawelskiego i zatrzyma się przy Krzyżu Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego, gdzie nastąpi złożenie kwiatów.

Dalej, pochód przejdzie ul. Grodzką, przez Rynek, ul. Floriańską do placu Jana Matejki. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza o godz. 12 odśpiewany zostanie hymn państwowy. Odbędzie się też uroczysta zmiana warty oraz zabrzmi Apel Pamięci. Uroczystość będzie okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i obywatelstwa polskiego cudzoziemcom. Pod pomnikiem delegacje złożą wieńce i kwiaty.

Na zakończenie odbędzie się defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych. Zobaczymy w niej pojazdy reprezentacyjne Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, a po zakończeniu defilady będzie można je oglądać z bliska wzdłuż placu Jana Matejki aż do godz. 15.00.

Na placu znajdą się też stoiska promocyjno-informacyjne przygotowane przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Krakowie i 6. Brygadę Powietrznodesantową im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego. Na stoisku Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie będzie można otrzymać m.in. wiatraczki i małe flagami, słodycze oraz namalować biało-czerwona flagę na twarzy.  

Po zakończeniu uroczystości, przy Barbakanie będzie można spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki.

To nie koniec 3-majowych atrakcji. O godz. 17 na na Małym Rynku odbędzie się „Majowa Jutrzenka” – 84. Krakowska Lekcja Śpiewania. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności zabrzmią pieśni i piosenki patriotyczne. Lekcję poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

Specjalnie z okazji majowej Krakowskiej Lekcji Śpiewania Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała 2000 bezpłatnych śpiewników. Papierowa wersja śpiewnika nie jest jedyną możliwością, by wspólnie śpiewać – wystarczy pobrać śpiewnik na telefon ze strony Biblioteki Polskiej Piosenki.

Organizatorami tego koncertu są Miasto Kraków i Biblioteka Polskiej Piosenki. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Jacek Majchrowski.

fot. Bogusław Świerzawski/krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje