środa, 4 września 2019 13:09

Bitwa o most w Biskupicach Radłowskich

Autor Marzena Gitler
Bitwa o most w Biskupicach Radłowskich

Tysiące widzów podziwiało widowiskową rekonstrukcję historyczną w Biskupicach Radłowskich, która odbyła się  31 sierpnia w 80. rocznicę Bitwy Radłowskiej.

W inscenizacji wzięło udział ponad 90 rekonstruktorów: 30 osób po stronie polskiej, 30 po stronie niemieckiej oraz ponad 30 osób ludności cywilnej. Widzowie inscenizacji mogli podziwiać w akcji ciężki sprzęt pancerny: czołgi niemieckie, ciężarówkę niemiecką, armatkę niemiecką, motocykle niemieckie oraz polskie, armatę ppancerną z ciągnikiem artyleryjskim PZInż 303, ciężkie karabiny maszynowe, moździerze i inną broń salutacyjną.

- To była walka o przetrwanie naszego narodu, ujawniająca heroizm Polaków i bestialstwo okupantów – powiedziała Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego podczas uroczystości upamiętniającej zbliżającą się 80. rocznicę Bitwy Radłowskiej.

Rekonstruktorzy odtworzyli najbardziej dramatyczny fragment walk – przy moście na Dunajcu w Biskupicach Radłowskich. Bitwa, która rozegrała się we wrześniu 1939 roku, miała na celu opóźnienie marszu wojsk niemieckich i umożliwienie przeprawy przez most w Biskupicach Radłowskich jak największej liczbie wojsk polskich. Biskupice Radłowskie zapłaciły za to ogromną cenę – wieś została spalona w 80 procentach.

Pokaz rekonstrukcji poprzedziło odśpiewanie hymnu państwowego. Kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z września 1939 roku złożyła m.in. Anna Pieczarka z zarządu województwa wraz z radnym wojewódzkim Wojciechem Skruchem.

- Zbliżająca się 80. rocznica tamtych strasznych wydarzeń niech skłania nas do refleksji i modlitwy, a jednocześnie do pamięci. O uczestnikach kampanii wrześniowej, którzy bronili naszej Ojczyzny do ostatniej kropli krwi. O naszych lokalnych bohaterach, którym winni jesteśmy wdzięczność. Oni walczyli przecież nie tylko o wolność naszego kraju, ale także o człowieczeństwo, o elementarne zasady takie jak wierność, honor i prawda. Cześć i chwała bohaterom! - powiedziała Anna Pieczarka z zarządu województwa.

Rekonstrukcję na wałach przeciwpowodziowych Dunajca, która odbyła się przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego, obejrzały tysiące ludzi. Po niej odbył się piknik historyczny, na którym prezentowana była broń z I i II wojny światowej, a także współczesna produkowana przez tarnowskie Zakłady Mechaniczne.

inf. i foto: UMWM, UG w Radłowie

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka