środa, 9 listopada 2022 12:28

Bizantyjskie nagrody dla wiceprezydentów Krakowa. "Dla mnie to patologia"

Autor Patryk Trzaska
Bizantyjskie nagrody dla wiceprezydentów Krakowa. "Dla mnie to patologia"

Łącznie blisko 160 tysięcy złotych trafiło do zastępców prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego w ramach nagród kwartalnych. – Dla mnie to jest patologia. Nagrody powinny być za ponadnormatywne działania. Prezydent Krakowa stworzył system, gdzie nagroda stała się drugą pensją – mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, Michał Drewniki.

Okazuje się, że nagrody kwartalne dla wiceprezydentów Krakowa, to sprytnie skonstruowany mechanizm polegający na dorabianiu się zawrotnych sum pieniężnych w krótkim czasie. Można odnieść wrażenie, że dla prezydenta Majchrowskiego nie liczą się działania, jakie podejmują jego zastępcy. W końcu nagrody są przyznawane wyłącznie za piastowanie stanowiska. W efekcie czego, jest to druga pensja. Do tego bardzo dobrze płatna.

Jak ustaliła Interia, w 2017 r. na konto zastępcom Majchrowskiego przyznano łącznie 127,4 tys. zł. W 2019 r. wiceprezydenci otrzymali łącznie 138 tys. zł. Z kolei w 2021 r. - łącznie 155,5 tys. zł. W roku bieżącym na konto czterech wiceprezydentów trafiło łącznie już 158 tysięcy złotych.

Ja nie jestem przeciwny nagrodom, jeżeli przyznaje się je za konkretne działania. Dla przykładu prezydent Kulig moim zdaniem na taką zasłużył. Dla mnie to jest patologia. Nagrody powinny być za ponadnormatywne działania. Prezydent Krakowa stworzył system, gdzie nagroda stała się drugą pensją – komentuje wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, Michał Drewnicki.

– Nagrody kwartalne są wynikiem bieżącej oceny pracy Zastępców Prezydenta Miasta Krakowa, dokonywanej przez bezpośredniego przełożonego, tj. Prezydenta Miasta Krakowa w okresie, za który nagroda była przyznawana (I, II i III kwartał 2022). Nie są tworzone pisemne uzasadnienia przyznania nagród kwartalnych, jednakże przyznając nagrodę, Prezydent Miasta Krakowa uwzględnia fakt skutecznej realizacji powierzonych obowiązków służbowych, wynikających z  licznych zarządzeń i poleceń służbowych oraz innych, dodatkowo zleconych zadań. Decyzje dotyczące nagród dla Zastępców Prezydentów podejmuje Prezydent Miasta Krakowa, które wykonuje wobec tych osób czynności z zakresu prawa pracy – przyznała w rozmowie z Głos24 Joanna Dubiel z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Krakowie.

Skala nagród oraz sposób ich przyznawania dziwią również dlatego, że niedawno chodziły plotki o zwolnieniu wiceprezydenta Kuliga w wyniku jego rzekomego konfliktu z Jackiem Majchrowskim.

Zobacz: Wiceprezydent Kulig został zwolniony przez konflikt z Majchrowskim? Rzecznik odpowiada

Dotychczasowo nikt z otoczenia prezydenta Majchrowskiego nie skomentował sprawy kolosalnych nagród.  


Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka