czwartek, 3 grudnia 2020 09:18

Black Friday - historia. Dlaczego łączymy ten dzień z najlepszymi promocjami?

Autor Artykuł sponsorowany
Black Friday - historia. Dlaczego łączymy ten dzień z najlepszymi promocjami?

Jaka jest geneza znanego nam dobrze Czarnego Piątku? Skąd wzięła się tradycja, do której dołącza coraz więcej sklepów, oferując atrakcyjne rabaty? Warto poznać historię tego szczególnego dnia i dowiedzieć się, co stoi za coroczną obniżką cen, dzięki której zaopatrujemy się w to, o czym od dawna marzyliśmy!

Od czego zaczęło się szaleństwo zakupowe?

Black Friday, inaczej Czarny Piątek, czyli wielkie święto zakupów i wyprzedaży, każdego roku zyskuje na popularności na całym świecie. Co to Black Friday? Sprawdzamy jaka jest historia tego szczególnego dnia, skąd wziął się zwyczaj obchodzenia "Black Friday" i dlaczego nazywa się tak, a nie inaczej!

Jest wiele teorii na temat tego, gdzie i kiedy rozpoczęła się tradycja Czarnego Piątku. Jedna z najpopularniejszych mówi, że nazwa ta wzięła się z sytuacji, gdy w 1981 roku amerykańskie media po raz pierwszy użyły tego terminu, w odniesieniu do opisu rentowności biznesów i wynikającej z tego korzyści sprzedawców. Czerwonym tuszem opisywali oni bowiem niewystarczające przychody. Gdy używali czarnego, wiadomo było, że zyski są satysfakcjonujące.

Możliwe, że w ten właśnie sposób narodził się Black Friday, pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia, oficjalnie rozpoczynający bożonarodzeniowy sezon zakupowy.

Jak wyglądały Black Friday wcześniej?

Dawniej Czarny Piątek był wydarzeniem na mniejszą skalę. Szczególnie w Polsce, gdzie zyskał popularność dopiero w 2015 roku. Wcześniej można było spotkać się z kultywowaniem tej tradycji, jednak nie tak powszechnie i bez dzisiejszego rozmachu. W Ameryce jednak jest to dzień, który od wielu lat utrzymuje się na pierwszym miejscu w czołówce najpopularniejszych świąt zakupowych. Przed 2001 rokiem był to dzień poprzedzający Boże Narodzenie. Klienci kupujący prezenty świąteczne na ostatnią chwilę przynosili sklepom duże zyski. Później jednak na korzyść spokoju i komfortu kupujących popularniejszy stał się Czarny Piątek, który wiedzie prym do dzisiaj.

Black Friday – jak będzie wyglądało w roku 2020? Gdzie natrafimy na promocje?

Podczas Czarny Piątek 2020, zważywszy na epidemię, zalecamy korzystanie z równie atrakcyjnej, co stacjonarna, oferty Black Friday 2020. Wiele osób liczy, że podczas tego dnia uda im się zdalnie zaopatrzyć w prezenty świąteczne, zachowując przy tym kluczowe dzisiaj bezpieczeństwo. Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła "Black Friday kiedy?" otrzymamy odpowiedź, że w tym roku święto przypada na piątek 27 listopada. Sklepy biorące udział w akcji stawiają nie tylko na ofertę stacjonarną, ale także na ofertę online. Promocje znajdziemy w wielu miejscach. W kontekście prezentów świątecznych i innych zakupów, które z pewnością nam i naszym bliskim sprawią wiele radości, polecamy sklepy oferujące szeroką gamę artykułów służących rozwijaniu pasji, w tym książek, filmów, artykułów papierniczych i innych fantastycznych, inspirujących pomysłów.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje