wtorek, 10 stycznia 2023 14:14

Bliżej II etapu budowy obwodnicy Dobczyc i Dziekanowic. Jest przetarg na koncepcję

Autor Marzena Gitler
Bliżej II etapu budowy obwodnicy Dobczyc i Dziekanowic. Jest przetarg na koncepcję

Kolejny krok do II etapu budowy obwodnicy Dobczyc i poprawy bezpieczeństwa w Dziekanowicach. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji tej inwestycji.

Pod koniec grudnia Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji budowy II etapu obwodnicy Dobczyc w ciągu drogi wojewódzkiej nr 964,, przebiegającej m.in. przez Dziekanowice wraz z pozyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach tej inwestycji.

Obwodnica Dobczyc to inwestycja, o którą wspólnie zabiegali lokalni samorządowcy: burmistrz Dobczyc Tomasz Suś oraz radni miejscy: Małgorzata Jakubowska i Paweł Nowak, przy wsparciu radnego sejmiku Roberta Bylicy. Nowa droga przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo. Potrzebę jej realizacji, także przez wzgląd na stan zachowania zabytkowego kościoła pw. św. Mikołaja i św. Marii Magdaleny w Dziekanowicach, dostrzegał również ks. proboszcz Grzegorz Kubik, który współuczestniczył w wielu prowadzonych rozmowach.

Niebezpieczny zakręt przy kościele w Dziekanowicach - fot. diecezja.pl

- To pierwszy krok do realizacji tak długo wyczekiwanej i potrzebnej inwestycji. Nie tylko samorządowcy i ksiądz proboszcz, ale także mieszkańcy wielokrotnie zwracali się z prośbą o podjęcie działań w tym zakresie. Droga wojewódzka przebiegająca w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego kościoła w Dziekanowicach to miejsce szczególnie niebezpieczne dla uczestników ruchu drogowego. Niestety, przez wzgląd na ścisłą zabudowę oraz niekorzystne ukształtowanie terenu, jedynym sposobem na poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu jest budowa obwodnicy. Zmniejszenie ruchu kołowego na tym odcinku zmniejszy również niekorzystny wpływ na stan zabytkowego kościoła, jednej z najcenniejszych i najstarszych świątyń w Małopolsce - powiedział burmistrz Tomasz Suś.

- Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie procedury przetargowej i rozpoczęcie prac nad konieczną dokumentacją. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację tego zadania, w szczególności radnym Sejmiku Województwa Małopolskiego, którzy zabezpieczyli na ten cel środki finansowe w budżecie Województwa Małopolskiego. Ze swej strony deklaruję, że zwrócę się do Rady Miejskiej w Dobczycach z prośbą o wsparcie tego zadania – podsumował .

inf. i fot. UMiG Dobczyce

Burmistrz Dobczyc Tomasz Suś i radni Robert Bylica i Paweł Nowak przy drodze wojewódzkiej nr 964 - fot. UMiG Dobczyce

Myślenice - najnowsze informacje