środa, 28 października 2020 07:51

Bóle brzucha u dziecka - przyczyny i leczenie

Autor Artykuł sponsorowany
Bóle brzucha u dziecka - przyczyny i leczenie

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było zdrowe i nie odczuwało żadnych dolegliwości i dyskomfortu. Niestety zdarza się również i tak, że dzieci przynoszą do domu różnego rodzaju wirusy i bakterie. Dzieci często także zmagają się z dolegliwościami, takimi jak bóle brzucha. W tym wypadku bardzo trudno jest poznać przyczynę bólu brzucha. Próbując zdiagnozować problem powinniśmy określić to, jak długo dziecko skarży się na ból brzucha oraz czy bólom towarzyszą inne objawy.

Ból brzucha u dziecka – przyczyny i objawy

Ból brzucha u dziecka może mieć wiele różnego rodzaju objawów. Może być to efekt stresu, zbyt szybkiego zjadania posiłków lub sygnałem, że dziecko choruje na alergię pokarmową. W niektórych przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże jednoznacznie ustalić przyczynę dolegliwości. Jednym z nich jest z pewnością fakt, że dziecko budzi się w nocy z bólem brzucha. Jeśli do tego pojawiają się biegunka i zaparcia, warto zasięgnąć porady specjalisty, ponieważ może być to związane z poważną dolegliwością. Dodatkowo jednym z niepokojących sygnałów jest również utrata wagi przez dziecko oraz ból, który występuje daleko od pępka i promieniuje do pleców czy kończyn - wtedy również należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli bólowi towarzyszy gorączka, bóle stawów czy ogólne osłabienie również należy udać się do specjalisty.

Stres może powodować ból nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Warto więc zadbać o to, by po ciężkim dniu odpowiednio się zrelaksować. Pomoże w tym masażer Beurer czy masażer Shiatsu.

Idąc z dzieckiem do lekarza, warto sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się lampa bakteriobójcza, której zadaniem jest niwelowanie bakterii i zarazków, które mogą powodować infekcje.

Jak radzić sobie z bólem brzucha u dziecka?

Warto mieć świadomość, że leczenie powinno być ściśle związane z przyczyną bólu. Ból brzucha związany ze stresem łagodzić może zwyczajna rozmowa i poznanie, co wywołuje u malucha tak silne emocje. Jeśli dziecko cierpi na grypę żołądkową, której towarzyszą dolegliwości, takie jak biegunka i torsje, najważniejszym krokiem, który należy podjąć niezwłocznie jest nawadnianie. Jeśli ból brzucha pojawia się po zjedzeniu konkretnych pokarmów, może to świadczyć o występowaniu alergii u dziecka. Wówczas dobrym wyjście będzie założenie zeszytu, w którym odnotowujemy po każdym posiłku, co dokładnie dziecko zjadło oraz kiedy wystąpił ból brzucha. W takie sposób można z łatwością wyeliminować z diety składniki, które wywołują reakcję alergiczną, powodując bóle brzucha.

Domowe sposoby na ból brzucha u dziecka

Istnieje wiele domowych sposobów, które mogą złagodzić ból brzucha. Co niezwykle istotne – nie potrzebujemy do tego przyrządzać żadnych skomplikowanych mikstur. Jednym z pierwszych i najczęściej stosowanych produktów w celu łagodzenia bólu brzucha jest niewątpliwie herbata z rumiankiem, która wykazuje właściwości przeciwzapalne i uspokajające. Kolejnym powszechnie znanym środkiem jest niewątpliwie herbata miętowa, która ma zbawienny wpływ na nasz organizm, a przede wszystkim na układ pokarmowy. Zmniejsza ona ból oraz sprawia, że skurcze są o wiele lżejsze. Przy dolegliwościach żołądkowych sprawdza się także herbata z melisy, która działa relaksująco i rozkurczowo. Na ból brzucha u dziecka pomoże również napój sporządzony z imbiru.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje