poniedziałek, 20 września 2021 08:58

Brutalna statystyka o małopolskich kierowcach. Już ponad 3 tysiące osób straciło prawo jazdy...

Autor Norbert Kwiatkowski
Brutalna statystyka o małopolskich kierowcach. Już ponad 3 tysiące osób straciło prawo jazdy...

Mimo licznych apeli oraz surowych kar wciąż wielu kierowców lekceważy przepisy na drogach. Tylko w ciągu pierwszych 8 miesięcy bieżącego roku małopolscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali już 2988 praw jazdy za przekroczenie limitu prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. To jest 222 więcej zatrzymanych praw jazdy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Przedstawione liczby pokazują, że w dalszym ciągu kierujący ignorują podstawowe przepisy ruchu drogowego. Nadal zdarzają się zdarzają się kierowcy, których tak duża dolegliwość jaką jest zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące za jazdę z prędkością większą o ponad 50 km/h niż obowiązuje na obszarze zabudowanym, nie powstrzymuje od nieodpowiedzialnego zachowania na drodze.

Policjanci surowo karzą piratów drogowych łamiących zasady bezpieczeństwa. Nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków, zwłaszcza tych najtragiczniejszych w skutkach.  Policjanci przez prowadzone działania studzą zapędy  kierowców łamiących limity prędkości i wpływają na poprawę bezpieczeństwa na małopolskich drogach. Jak widać stosunkowo skutecznie, bo w ciągu 8 miesięcy tego roku odnotowano mniej wypadków, zabitych i rannych w porównaniu do 8 miesięcy 2020 roku.

W bieżącym roku doszło w Małopolsce  bowiem do:
•    1441 wypadków, tj. o 94 mniej, co stanowi 6,1 % spadek;
•    w wypadkach 96 osób poniosło śmierć, tj. o 12 mniej, co stanowi 11,1% spadek;
•    odnotowano 1652 rannych, tj. o 93 mniej, co stanowi 5,3 % spadek.
Kierujący spowodowali 1287 wypadków, co stanowi 89 % ogółu wypadków zaistniałych w ciągu 8 miesięcy 2021 roku, w których zginęło 68 osób. Główną przyczyną tych zdarzeń było niedostosowanie prędkości do panujących warunków ruchu –  323 wypadki.  22 osoby poniosły śmierć w wypadkach spowodowanych przez kierowców w wyniku nadmiernej prędkości.

Foto: KWP

Małopolska - najnowsze informacje