środa, 6 stycznia 2021 16:54

Brytyjska mutacja wirusa jest już na Słowacji. Jest potwierdzenie

Autor Tomasz Stępień
Brytyjska mutacja wirusa jest już na Słowacji. Jest potwierdzenie

Nowy wariant koronawirusa, odkryty wcześniej w Wielkiej Brytanii jest już u naszych południowych sąsiadów. To niezwykle niebezpieczna mutacja, która rozprzestrzenia się nawet do 70% szybciej niż ten znany do tej pory. Sytuacja na Słowacji staje się dramatyczna.

Przełom starego i nowego roku Słowacja zakończyła rekordowymi ilościami zakażeń. 31 grudnia – 6 315 (najwięcej od wybuchu pandemii), 1 stycznia – 4 965, wczoraj - 4 959.

Sytuacja na południu kraju staje się dramatyczna. W powiecie Nitra w szpitalach zaczęło brakować już miejsc, a krematorium nie radzi sobie ze spopielaniem zwłok. Od 11 stycznia od godziny 5 rano władze zaostrzają tam godzinę policyjną. Wychodzić z domu będą mogły tylko te osoby, które mają zaświadczenie o negatywnym teście na COVID-19. Zakaz nie będzie dotyczył dojazdu do najbliższego sklepu czy apteki.

Takie decyzje podjął słowacki rząd na dzisiejszym nadzwyczajnym posiedzeniu. Zdecydowano także o dużych badaniach przesiewowych mieszkańców Nitry. Testowanie rozpocznie się już w czwartek (7 stycznia) i będzie kontynuowane w piątek, sobotę i niedzielę, a następnie w inne weekendy. W Nitrze obraduje sztab kryzysowy, gdzie omawiane są dalsze szczegóły.

Ale to nie koniec złych informacji dla Słowacji.

Jak poinformował minister zdrowia, Marek Krajčí, na Słowacji odkryto już brytyjską mutację koronawirusa. Tę, przez którą od Zjednoczonego Królestwa odgrodziła się cała Europa. Ten typ wirusa rozprzestrzenia się znacznie szybciej i jest odpowiedzialny za gigantyczne wzrosty zakażeń na wyspach. Od tygodnia rejestruje się tam ponad 50 tysięcy zakażeń dziennie. Wczoraj padł rekord - 60 916 przypadków.

Teraz ten sam wirus jest już u naszych południowych sąsiadów. Potwierdzili to eksperci słowackiego ministerstwa zdrowia. Słowacy planują planujemy w jak najkrótszym możliwym czasie badania przesiewowe na nowy wariant wirusa. Aby zabezpieczyć się przed rozprzestrzenianiem, regionalne urzędy zdrowia publicznego będą monitorowały wszystkich przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii i ściślej kontrolowały przestrzeganie kwarantanny.

– Biorąc pod uwagę szybkość rozmnażania nowego wariantu koronawirusa, widać, że walka z nim jest o 40 % trudniejsza niż pierwotny rodzaj wirusa. Wymaga ona trudnych środków ograniczających mobilność przy maksymalnym wyeliminowaniu kontaktów społecznych, czyli stanu obowiązującego obecnie na Słowacji. Nadzieja to szczepienie – powiedział Marek Krajčí, minister zdrowia Słowacji. – Obecna sytuacja jest bardzo poważna. Ważne jest, abyśmy ściśle przestrzegali godziny policyjnej i innych obostrzeń. Nie stać nas już na nieodpowiedzialność, sytuacja w szpitalach jest bardzo poważna, a nasi ratownicy umierają – dodał minister.

koronawirus najnowsze informacje
Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje