środa, 23 października 2019 13:54

Brzescy lekarze uratowali jej kciuk. Ból wybudzał ją ze snu

Autor Mirosław Haładyj
Brzescy lekarze uratowali jej kciuk. Ból wybudzał ją ze snu

Zespół lekarzy pod kierownictwem dr n. med. Jakuba Florka (na zdjęciu) wszczepił protezę stawu kciuka. To pierwsza w Małopolsce i jedna z pierwszych tego typu operacji w Polsce. Ten nowatorski zabieg przeprowadzono na oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Brzesku, którym kieruje lek. med. Krzysztof Szklanny.

– Został on przeprowadzony u kobiety w średnim wieku, aktywnej zawodowo, która skarżyła się na bardzo silne bóle oraz ograniczenie ruchomości kciuka – wyjaśnia dr n. med. Jakub Florek.

Przypadłość uniemożliwiała jej wykonywanie pracy zawodowej, ale też bardzo utrudniała życie codzienne. To wiązało się z nadużywaniem leków przeciwbólowych. Ból był tak silny, że zdarzało się, że wybudzał chorą ze snu. Miała problemy z wykonywaniem czynności domowych, nie wspominając o pracy zawodowej. Sam zabieg, który został wykonany w brzeskim szpitalu, polegał na usunięciu uszkodzonych, a przez to bolesnych części stawu CMC kciuka i implantacji bezcementowej protezy Dual mobility do tego stawu.

– Proteza bardzo przypomina tą implantowaną do stawu biodrowego czy kolanowego, jednak jest od nich dużo mniejsza. Ma około 3 cm. Jest to tyle, co połowa małego palca u dłoni – tłumaczy dr Jakub Florek.

Mówiąc fachowo, zespół ortopedów pod kierownictwem dr n. med. Jakuba Florka przeprowadził zabieg implementacji protezy bezcementowej stawu śródręczno-nadgarstkowego (CMC) kciuka.

Zabieg przebiegł prawidłowo. Wszczepienie  protezy do CMC kciuka wiąże się krótkotrwałym unieruchomieniem i wczesnym początkiem rehabilitacji. W zasadzie osoba po takim zabiegu bardzo szybko wraca do codziennych zajęć domowych oraz do swojej pracy zawodowej. Aby można było z sukcesem wykonać tego rodzaju zabieg, musiały być spełnione liczne warunki. Po pierwsze: uczestnictwo zespołu wykonującego zabieg w licznych kursach i szkoleniach w kraju i za granicą (nie dotyczy to tylko personelu lekarskiego, ale także pielęgniarskiego i grona rehabilitantów).

– Kolejny warunek to zgoda na zakup implantów udzielona przez dyrektora szpitala Adama Smołuchę, bez którego zaangażowania nie byłoby tego sukcesu – dodaje dr Florek.

Trzeci warunek to zgoda samego Prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki w Polsce doc. Mariusza Bączara na przeprowadzenie tego rodzaju skomplikowanego zabiegu w Szpitalu Powiatowym w Brzesku.

Dr Jakub Florek już planuje kolejną podobną operację w listopadzie. Zabieg zostanie przeprowadzony w brzeskim szpitalu. Zespół, który wykonywał ten zabieg, ma już zaproszenie do szpitali w Krakowie i Rzeszowie.

Fot. i inf.: SP ZOZ Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje