środa, 14 października 2020 15:06

Brzeszcze. Zwołano zespół Zarządzania Kryzysowego

Autor Wiktoria Mitura
Brzeszcze. Zwołano zespół Zarządzania Kryzysowego

Sytuacja hydrologiczna i wysoki stan wód w rzekach wymusza podjęcie szybkiej interwencji. Dziś odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołanego przez Radosława Szota – burmistrza Brzeszcz.

Podczas posiedzenia dokonano analizy bieżącej sytuacji. Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej i Przeciwpowodziowej Adrian Walczyk poinformował o działaniach podejmowanych w ciągu minionych godzin przez gminne jednostki OSP.

Wszystkie jednostki zostały zadysponowane do pompowania rozlewisk, zabezpieczania budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz dróg.  Działania prowadzone były w rejonie ulic Trzciniec, Janowiec, Wesoła i Biała w Jawiszowicach, ulicy Kolonia w Wilczkowicach, w rejonie Nazieleniec w Brzeszczach. W nocnej akcji udział brało ponad 70 strażaków ze wszystkich jednostek OSP.  Zużyto ponad 20 ton piasku.

Mł. bryg. Zbigniew Jekiełek z Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu poinformował, że na terenie powiatu oświęcimskiego odnotowano ponad 20 interwencji, z czego ponad połowa miała miejsce na terenie Gminy Brzeszcze.

Obecnie monitorowana jest na bieżąco sytuacja w zbiornikach wodnych w Czańcu i Goczałkowicach. W efekcie intensywnych opadów deszczu poziom wody w zbiorniku w Goczałkowicach podniósł się o 23 cm. Zbyt intensywne zrzuty wody ze zbiorników mogą powodować gwałtowne podniesienie stanu wód w rzekach, grożąc kolejnymi lokalnymi podtopieniami.

Na terenie całej Gminy utrzymany zostaje stan pogotowia przeciwpowodziowego.

info: UG Brzeszcze   foto: ilustracyjne

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje