Każdy marzy o swoich czterech kątach. Jedni potrzebują dużej przestrzeni, inni decydują się na minimalistyczną kawalerkę. A co jeśli zdecydujemy się na budowę domu? Przypominamy najważniejsze elementy, które trzeba przemyśleć.
Instalacja elektryczna
Wykonanie instalacji elektrycznej wymaga dokładnego rozplanowania, jakie urządzenia elektryczne będą używane w domu. Gdzie mniej więcej będą stały poszczególne sprzęty, ile gniazdek potrzebujemy, jakie mają być włączniki, a nawet na jakiej umieścić je wysokości (to ważne, gdy w domu mamy dzieci lub osoby na wózku), czy na zewnątrz chcemy mieć tylko oświetlenie czy może też gniazdka, monitoring, domofon itd. Mnóstwo urządzeń wykorzystywanych dziś w domu potrzebuje zasilania, dlatego warto poświęcić więcej czasu, by na spokojnie zastanowić się, czego będziemy używać. Na pewno nie oszczędzajmy na gniazdkach w kuchni – im ich więcej, tym lepiej.
Warto też jak najwcześniej przemyśleć, gdzie postawimy telewizor czy komputer. Już na etapie wykonywania instalacji warto odpowiednio rozplanować kable antenowe i do Internetu.

W każdym domu bardzo ważne są zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Będą chronić nasz sprzęt elektroniczny przed napięciem o parametrach znacznie przekraczających dopuszczalne, które może być spowodowane na przykład uderzeniem pioruna.
A skoro już mówimy o ochronie przed burzą, to budując dom, warto też rozważyć wykonanie instalacji odgromowej, zwłaszcza jeśli budynek znajduje się na wzgórzu i wykonany jest z materiałów łatwopalnych.

Instalacja centralnego ogrzewania i wybór kotła
Wybór sposobu ogrzewania budynku często może być narzucony odgórnie przez lokalne przepisy (np. zakaz ogrzewania węglem w niektórych miejscowościach), albo brak odpowiedniej infrastruktury (np. brak dostępu do sieci gazowej).
W związku z koniecznością ograniczenia niskiej emisji, wybrany przez nas kocioł musi być przyjazny dla środowiska i nie przyczyniać się do zwiększenia zanieczyszczeń powietrza i powstawania smogu.

Na etapie wyboru kotła, od razu zastanówmy się, jak chcemy podgrzewać wodę. Wybrać możemy np. kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem i pętlą cyrkulacyjną, albo dwufunkcyjny, a nawet dwufunkcyjny z zasobnikiem c.w.u. Oczywiście możemy też zdecydować się np. na elektryczne lub gazowe bojlery.
Kolejna ważna decyzja – czy montujemy grzejniki, czy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe? A może w niektórych pomieszczeniach jedno, a w innych drugie rozwiązanie? Też jest taka możliwość.

Odnawialne źródła energii
Na etapie wykonywania instalacji warto też rozważyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Przykładowo energii słonecznej możemy użyć do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, montując kolektory słoneczne. Możemy też pójść krok dalej i zainwestować w panele fotowoltaiczne, dzięki którym zaoszczędzimy na rachunkach za prąd. Z kolei do ogrzewania domu można wykorzystać energię cieplną pochodzącą ze środowiska naturalnego (np. gruntu, wody, powietrza) i zamontować pompę ciepła.

Jak zbudować dom ekologiczny?
Dziś, zwłaszcza w Małopolsce, olbrzymią wagę przywiązuje się do ekologii. Gdy chcemy być nowocześni musimy zrobić wszystko, aby nasz nowy dom był jak najbardziej ekologiczny, a przy okazji tańszy w utrzymaniu. To kolektory solarne na dachu, pozyskiwanie energii z ziemi czyli tzw. pompy ciepła, zagospodarowanie deszczówki.

Co ważne, budując dom ekologiczny na część poniesionych kosztów, możemy uzyskać refinansować za pomocą rządowych i samorządowych programów wsparcia. Część dostępnych dotacji ma charakter ogólnopolski, inne dotyczą tylko i wyłącznie mieszkańców określonych gmin. Aby być na bieżąco ze wszystkimi zmianami, najlepiej monitorować stronę internetową gminy, na terenie której planujemy budowę oraz stronę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, lub po prostu udać się do gminy do doradcy energetycznego i o to zapytać.
Dofinansowanie przewiduje Program „Czyste Powietrze”, dzięki któremu otrzymamy wsparcie w zakupie urządzeń grzewczych oraz materiałów izolacyjnych, stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych i garażowych.
Program „Mój Prąd”, którego kolejna odsłona w wersji „Mój Prąd 3.0” ma ruszyć od 1 lipca 2021 r. dofinansuje zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznych oraz dodatkowych elementów do autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej. Warunkiem otrzymania dotacji jest zakończenie przedsięwzięcia i podłączenie do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego)
Program „Moja Woda” dofinansuje nam zbiornik na naszą deszczówkę. Warto zapytać też o lokalny program „Budowa przydomowych oczyszczalni Ścieków”. Informacje na ten temat dostępne są zazwyczaj w miejscowym wydziale ochrony środowiska lub na stronie internetowej gminy.
Poza dopłatami do inwestycji ekologicznych, warto zainteresować się możliwością uzyskania kredytu hipotecznego na dom energooszczędny w bankach, które mają specjalne oferty dla osób budujących takie domy.
W końcu warto też pamiętać, że zastosowanie nowoczesnych proekologicznych technologii pozwoli zaoszczędzić na codziennej eksploatacji budynku.