środa, 19 października 2022 09:05

Było już ciemno, gdy w lesie zgubił się ze swoją rodziną. Liczyła się każda minuta

Autor Katarzyna Jamróz
Było już ciemno, gdy w lesie zgubił się ze swoją rodziną. Liczyła się każda minuta

Mieszkaniec Krakowa wraz z rodziną zgubił się w lesie podczas zbierania grzybów. Towarzyszyła mu m.in. 73-letnia matka, która z powodu utraty sił nie była w stanie samodzielnie pokonać stromych podejść. Mężczyzna o pomoc zwrócił się do brzeskich policjantów, którzy zareagowali od razu.

W poniedziałek (17 października) ok. godz. 18.00 dyżurny brzeskiej jednostki otrzymał zgłoszenie od mężczyzny, który wraz z rodziną zgubił się w lesie w Iwkowej i nie potrafił odnaleźć drogi powrotnej do samochodu. Mieszkaniec Krakowa relacjonował, że towarzyszy mu m.in. 73-letnia matka, która opadła już z sił i nie jest w stanie samodzielnie dalej się poruszać, a w lesie zrobiło się już ciemno.

– Dyżurny w rozmowie z mężczyzną poinstruował go jak wysłać lokalizację GPS z telefonu komórkowego. Dzięki temu szybko udało się ustalić miejsce, w którym rodzina się zgubiła. Policjanci z Komisariatu Policji w Czchowie przekazali lokalizację rodziny druhom z lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy przetransportowali quadami trzy osoby na parking, gdzie znajdował się ich samochód

– informuje brzeska policja.

Aby wyjście na grzyby pozostało przyjemną i bezpieczną formą spędzania wolnego czasu, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Pamiętajmy, aby wybierając się do lasu mieć zawsze przy sobie naładowany telefon komórkowy, by w razie potrzeby wezwać pomoc. Zdarza się jednak, że nieprzepadający za technologicznymi nowinkami seniorzy zostawią telefon komórkowy w domu, a to właśnie telefon jest urządzeniem, które w razie zaginięcia umożliwia kontakt z bliskimi lub służbami ratunkowymi. W lesie zgubna może okazać się rutyna - dlatego za każdym razem przed wyruszeniem na grzyby warto by senior zerknął na mapę i przypomniał sobie, którą część lasu zamierza eksplorować. Ponadto, osoby starsze często wychodzą na grzyby same, nie informując o tym nikogo bliskiego i udają się w części lasu, która oddalona jest od głównej drogi. Łatwo wtedy stracić orientację, zwłaszcza jeśli nie zwraca się uwagi na charakterystyczne punkty odniesienia w danym terenie. Seniorzy nie zawsze też są odpowiednio przygotowani na zmianę pogody lub dłuższą wędrówkę po lesie. Ze względu na problemy związane z wiekiem, osoby starsze mogą mieć trudności z orientacją w terenie, pamięcią lub koncentracją. Dodatkowo stres wynikający z zagubienia się, może tylko spotęgować problem z odnalezieniem drogi powrotnej do domu.

Inf. KPP Brzesko
Fot. Ilustracyjne/Unsplash

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje