sobota, 13 stycznia 2024 08:29

Chciała pomóc amerykańskiemu żołnierzowi wrócić do kraju. Straciła oszczędności życia

Autor Mirosław Haładyj
Chciała pomóc amerykańskiemu żołnierzowi wrócić do kraju. Straciła oszczędności życia

Policja apeluje o ostrożność w kontekście relacji nawiązywanych przez Internet. Kobieta zamieszkująca powiat miechowski stała się ofiarą oszustwa, ponieważ uwierzyła osobie podszywającej się pod amerykańskiego żołnierza. W wyniku działalności sprawcy, 65-latka straciła kwotę 60 tys. zł.

W dniu 25 grudnia 2023 r. mężczyzna zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji, obawiając się, że jego matka padła ofiarą oszustwa. Kobieta poprosiła go o pożyczenie 40 tys. zł, twierdząc, że środki te są niezbędne, aby pomóc żołnierzowi wrócić z Somalii do Polski. 65-latka powiedziała synowi, że w razie odmowy zostaną ukarani zarówno on, jak i rzekomy żołnierz.

Podczas przesłuchania kobiety okazało się, że w sierpniu 2023 r. skontaktowała się z nią osoba podająca się za żołnierza przebywającego w strefie konfliktu zbrojnego. Rzekomy żołnierz prosił o wsparcie finansowe na bilet lotniczy do Polski, obiecując zwrot środków z odsetkami. W trakcie korespondencji kobieta otrzymywała także e-maile od osoby przedstawiającej się jako reprezentant Organizacji Narodów Zjednoczonych, ustalając szczegóły dotyczące przekazów, które miały służyć powrotowi żołnierza. Kobieta postępowała zgodnie z instrukcjami, dokonując wielu wpłat na różne cele, w tym rezerwację biletu lotniczego. W wyniku zmian sytuacyjnych, m.in. zakazu lotów komercyjnych w Somalii, konieczne stało się wynajęcie prywatnego odrzutowca z dodatkową opłatą przekraczającą 25 tys. zł. Znajdując się w trudnej sytuacji finansowej, 65-latka zaciągnęła pożyczki bankowe i zwróciła się do syna o wsparcie.

Dzięki reakcji syna udało się przekonać kobietę, że padła ofiarą oszustwa, co powstrzymało ją przed dalszymi wpłatami na rzecz fałszywego żołnierza. Ostatecznie, w wyniku działalności oszustów, kobieta straciła około 60 tys. zł.

Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności w kontaktach internetowych, ponieważ oszuści stale modyfikują swoje metody, szukając nowych ofiar i wyłudzając pieniądze.

Inf.: policja

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka