wtorek, 12 listopada 2019 09:36

Zobacz jak Chrząstowice powitały nowy wóz ratowniczo-gaśniczy

Autor Marzena Gitler
Zobacz jak Chrząstowice powitały nowy wóz ratowniczo-gaśniczy

6 listopada w asyście dźwięków syren oraz płonących rac, mieszkańcy Chrząstowic powitali średni samochód ratowniczo-gaśniczy zakupiony dla miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Jest to już ósmy nowo zakupiony wóz bojowy, który trafił do jednostek z terenu Miasta i Gminy Wolbrom.

Ochotnicza Straż Pożarna w Chrząstowicach od 6 listopada może korzystać z nowego samochódu ratowniczo – gaśniczego. Samochów powitano z wialką pompą.To renault D16 4×4 wyprodukowany przez firmę Szczęśniak Inżynieria Samochodów Specjalnych. Wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 300 litrów, autopompę dwuzakresową o wydajności 2800 litrów na minutę, wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia, działko wodno-pianowe, maszt oświetleniowy, wyciągarkę, hydrauliczny zestaw ratownictwa technicznego, zestaw ratownictwa medycznego, zestaw ratownictwa wysokościowego, armaturę wodno-pianową, kamerę termowizyjną, detektor prądu przemiennego, opryskiwacz spalinowy, agregat prądotwórczy, trzy pompy szlamowe o różnej wydajności i różnych zastosowaniach oraz inny niezbędny sprzęt podręczny. Ponadto auto jest wyposażone w mechaniczną syrenę Federal Q2B, zwiększającą bezpieczeństwo pojazdu na drodze.

"Jesteśmy wdzięczni Wszystkim dzięki, którym nasza jednostka wzbogaciła się o wymarzony nowy wóz bojowy. Szczególne podziękowania kierujemy do Burmistrza i Miasta i Gminy Wolbrom - Pana Adama Zielnika, Rady Miejskiej w Wolbromiu na czele z Przewodniczącym Panem Bartłomiejem Żurkiem, Pana Wojewody Piotra Ćwika, Zarządu Województwa Małopolskiego na czele z Panem Marszałkiem Witoldem Kozłowskim, z Panem Marszałkiem Łukaszem Smółką i Panem Marszałkiem Tomaszem Urynowiczem, Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Pana Marka Bębenka, Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: Prezesa Zarządu – Kazimierza Koprowskiego i Zastępcy Prezesa Zarządu – Pani Anny Biederman-Zaręby, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej – Generała brygadiera Leszka Suskiego, Ministra Środowiska – Pana Henryka Kowalczyka, byłego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – Pana Joachima Brudzińskiego. Serdecznie dziękujemy także druhom OSP Chrząstowice i mieszkańcom Sołectwa Chrząstowice za ogromne wsparcie i zaangażowanie." - napisali na Facebooku chrząstowiccy strażacy.

Warto przypomnieć, że od pięciu lat decyzją burmistrza Adama Zielnika co roku kupowany jest nowy średni wóz bojowy dla jednej jednostki zrzeszonej w KSRG. Pierwsze cztery samochody bojowe trafiły do jednostek OSP Dłużec, Zarzecze, Gołaczewy, Poręba Dzierżna, W 2018 roku zakupione zostały trzy kolejne. Nowe średnie samochody ratowniczo-gaśnicze doczekała się OSP z Wolbromia (ostatnio samochód dla tej jednostki został zakupiony w 1997 r.) i OSP z Domaniewic, a ciężki wóz bojowy OSP Kąpiele Wielkie (oficjalne przekazanie wozu w przyszłym roku).

- Promesę na zakup ósmego pojazdu w wysokości 435 tys. zł. odebraliśmy wraz z druhami z Chrząstowic z rąk Wojewody Piotra Ćwika oraz Marszałka Łukasza Smółki i Komendanta Marka Bębenka w czerwcu b.r. Jest to najwyższa, jak do tej pory, dotacja pozyskana przez Gminę Wolbrom na samochód strażacki – oznajmił burmistrz Adam Zielnik, któremu uradowani druhowie zaprezentowali nowy nabytek w dniu 7 listopada.

inf. UG Wolbrom, OSP Chrząstwowice, foto: Fot. Eliza Piechowicz, Agnieszka Tabor, Daria Kazanecka, Szymon Żurek, Jakub Amanowicz

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje

Rozrywka