środa, 23 lutego 2022 08:05

Ci obcokrajowcy coraz częściej szczepią się przeciw Covid-19 w Polsce

Autor Mirosław Haładyj
Ci obcokrajowcy coraz częściej szczepią się przeciw Covid-19 w Polsce

Ukraińcy mieszkający i pracujący w Polsce chętnie korzystają z naszej opieki medycznej. Coraz częściej też szczepią się przeciwko COVID-19 w naszym kraju. O szczegółach dotyczących ich zdrowotnych wyborów można przeczytać w najnowszym Raporcie Mobilności Transgranicznej EWL Group.

Podjęcie pracy i chęć osiedlenia się za granicą najczęściej wiążą się także z koniecznością podlegania pod służbę zdrowia kraju migracji. Obywatele Ukrainy, którzy pracują w Polsce i chcieliby tu zostać na stałe, najchętniej korzystają z polskiej opieki medycznej.

Według Raportu Mobilności Transgranicznej EWL Group zrealizowanego w grudniu 2021 roku, aż 37 proc. badanych uczęszcza do polskich, państwowych placówek opieki medycznej, podczas gdy konsultacje u prywatnych lekarzy wybiera 28 proc. Zaledwie 22 proc. ankietowanych przyznało, że w razie problemów zdrowotnych, wyjeżdża na Ukrainę. Taka sama liczba respondentów potwierdziła, że leczy się samodzielnie.

Na pytanie o zdiagnozowane choroby przewlekłe, 33 proc. badanych zadeklarowało, że nie cierpi na takie choroby. Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce najczęściej chorują na alergię (16 proc.), nadciśnienie (13 proc.) i osteochondrozę (10 proc.).

Z uwagi na to, że liczba Ukraińców mieszkających w Polsce przekroczyła już 1,5 miliona, warto, by pracodawca uświadamiał swoich zagranicznych pracowników o możliwościach ewentualnego leczenia się w Polsce. Podkreśla to Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL Group.

-Nasi respondenci coraz chętniej deklarują chęć przeprowadzenia się do Polski na stałe lub na kilka lat, na co polski system opieki zdrowotnej powinien już teraz się przygotować. W tym kontekście jeszcze ważniejsze staje się dla pracodawców zadanie polegające nie tylko na uświadomieniu pracownikom transgranicznym, iż mają możliwość podejmowania leczenia w Polsce, ale także udzielenia im wsparcia w poszukiwaniu odpowiedniej placówki medycznej

- wskazuje.

Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce coraz częściej decydują się na zaszczepienie przeciw COVID-19. Wyniki badania z grudnia 2021 roku wskazują na 42 proc. zaszczepionych wśród respondentów oraz 38 proc. chętnych na szczepienie. W maju zeszłego roku liczba zaszczepionych Ukraińców wynosiła zaledwie 1 proc., a chęć zaszczepienia się w Polsce deklarowało 37 proc. respondentów. Jedynie 17 proc. badanych nie wyraziło chęci zaszczepienia, podczas gdy w maju było to 31 proc.

Szczególnie ważne dla zmiany decyzji w tym zakresie okazały się akcje promocyjne zachęcające do szczepień.

– Kampanie promujące szczepienia przeciwko COVID-19, prowadzone nie tylko przez rząd oraz media, ale także poszczególnych pracodawców, sprawiły, że znacząco wzrósł odsetek zaszczepionych obywateli Ukrainy pracujących w Polsce

– wyjaśnia Rafał Mróz.

Była to szósta edycja badania pracowników zagranicznych w Polsce, na podstawie którego powstał Raport Mobilności Transgranicznej pt. „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy”. Wzięło w nim udział 600 osób.

Inf.: PAP

Polska

Polska - najnowsze informacje