środa, 22 lutego 2023 13:50

Cierpi na nią nawet co piąta młoda osoba. Może ty też

Autor Marzena Gitler
Cierpi na nią nawet co piąta młoda osoba. Może ty też

Depresja to podstępna choroba, na którą cierpi nawet 20 proc. młodych ludzi. Występuje w każdym wieku, a jej objawów nie potrafią zdiagnozować często lekarze pierwszego kontaktu, dlatego potrzebna jest wizyta u specjalisty. Teraz w Myślenicach można to zrobić łatwiej.  

W myślenickim Centrum Aktywności Lokalnej (Rynek 27) dziś i jutro odbywają się bezpłatne konsultacje psychologiczne dla dorosłych, dzieci i młodzieży, przeprowadzane przez pracowników Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe (CZP), działające w strukturach Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie. Akcję zorganizowano wspólnie z lokalnymi instytucjami – Centrum Usług Społecznych w Myślenicach i Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu.

Z okazji przypadającego 23 lutego Światowego Dnia Waki z Depresją otwarto też wystawę prac pacjentów Oddziałów Dziennych CZP. Udział w wernisażu zapowiedzieli burmistrz Myślenic oraz dyrektor Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Wernisaż połączono z projekcją filmu związanego ze Światowym Dniem Walki z Depresją.

Z okazji tego dnia 22 i 23 lutego w Centrum Usług Społecznych w Myślenicach (Rynek 27) na mieszkańców czekają psycholodzy, pracujący na co dzień w CZP Małopolska-Południe w Myślenicach. Konsultacje są bezpłatne i anonimowe, a zapisać się na nie można telefonicznie 12 312 70 97 lub 881 559 519 oraz mailowo: cas@cusmyslenice.pl.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja powoduje największą liczbę zgonów oraz stanowi główną przyczynę niesprawności i niezdolności do pracy. Choruje na nią kilkanaście procent populacji dorosłych. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości, ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych. Niestety ponad połowa przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie 50 proc. otrzymuje adekwatne leczenie. W przedziale wiekowym 18-25 cierpi na nią co piąta osoba. dlatego tego typu akcje, jak organizowana przez Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe są bardzo potrzebne.

fot. Pixabay.com

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka