piątek, 29 grudnia 2023 09:44, aktualizacja rok temu

Co można wytwarzać z trzcin?

Autor Artykuł sponsorowany
Co można wytwarzać z trzcin?

Bogactwo świata roślin nie przestaje zaskakiwać swoimi niezwykłymi właściwościami i wieloma zastosowaniami. Do takich uniwersalnych gatunków należy między innymi wieloletnia trzcina cukrowa. Pochodzi ona z Azji, ale już na początku naszej ery pojawiła się w basenie Morza Śródziemnego. Jest obecnie wykorzystywana na wiele sposobów, głównie w przemyśle gastronomicznym. Dowiedz się, co można z niej wytwarzać i jaki związek ma z tym rum biały.

Alternatywa dla białego cukru, czyli jego trzcinowa wersja

Najczęstszym skojarzeniem w przypadku trzciny cukrowej jest produkowany z niej cukier, bardzo popularny na całym świecie. Stanowi on alternatywę dla białej wersji uzyskiwanej z buraków cukrowych. Wyrób uzyskiwany z trzciny ma charakterystyczny brązowy kolor i wiele osób docenia jego walory smakowe. Zazwyczaj jest on też nierafinowany, co oznacza, że w procesie produkcji nie oczyszcza się go z wielu korzystnych składników odżywczych. Produktem ubocznym tych działań jest syrop, który stanowi bazę dla rumu białego.

Nie tylko jedzenie, ale też biodegradowalne opakowania

Na uwagę zasługują także biodegradowalne opakowania, jakie wytwarza się dzięki wykorzystaniu trzciny cukrowej. Po produkcji cukru pozostają bowiem odpady z łodyg rośliny, z których następnie wyrabia się wytłoki. Z takiego materiału można wytwarzać zatem biodegradowalne kartony i jednorazowe naczynia. Jednak wiele osób kojarzy raczej trzcinę z cukrem oraz rumem białym.

Rum biały, czyli alkohol z trzciny cukrowej

Dla wielu osób kolejnym znanym wyrobem z trzciny jest rum biały. Powstaje on ze sfermentowanego soku tej rośliny. Alternatywą jest też zastosowanie melasy. Taki trunek dojrzewa w kadziach przez około rok, by nabrał swojego delikatnego, słodkiego smaku. Jest on także kilkukrotnie filtrowany, by pozbyć się z niego wszystkich zanieczyszczeń. Zgodnie z nazwą jego barwa jest jasna, co również stanowi efekt filtracji. W Europie rum musi mieć zawartość alkoholu na poziomie 37,5%, natomiast w USA ta wartość jest już wyższa i sięga 40%. Podstawowym składnikiem jego produkcji obowiązkowo jest składnik związany właśnie z trzciną cukrową, czyli sok, syrop lub melasa.

Gdzie można zakupić rum biały?

Rum biały jest trunkiem cenionym przez kolekcjonerów i dodawanym do wielu drinków i koktajli takich jak mojito. Obecnie można go znaleźć w wielu sprawdzonych sklepach z szerokim asortymentem alkoholi z całego świata. Odkryjesz tam wiele różnych marek i odmian, z których przygotujesz na przykład Pina Coladę lub inne ciekawe propozycje.

Gotowanie - najnowsze informacje

Rozrywka