czwartek, 21 października 2021 11:57

Co należy wiedzieć o kredytach dla firm?

Autor Artykuł zewnętrzny
Co należy wiedzieć o kredytach dla firm?

Osoby prowadzące firmę z pewnością ucieszy informacja, że są konkretne produkty bankowe przeznaczone właśnie dla firm. Różnego rodzaju kredyty dla firmróżnią się m.in. tym, czy i na jaki cel można je przeznaczyć. Staranie się o ich otrzymanie oznacza konieczność spełnienia nieco innych wymogów formalnych. Co należy o nich wiedzieć?

Jakie wyróżnia się kredyty firmowe?

Przede wszystkim można wyróżnić trzy kredyty firmowe:

·         Gotówkowy – jest najszybszą opcją na zdobycie nagłego zastrzyku gotówki, którą chce się przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Są one jednak obarczone limitami związanymi z tym, jak dużą kwotę można pożyczyć, a także i czasem, na który ją wypożyczymy. Warto jednak przyjrzeć się specjalnym ofertom długoterminowym, które czasem są dostępne w placówkach bankowych.

·         Inwestycyjny – ten kredyt pozwala na sfinansowanie rozwoju firmy i można powiedzieć, że jest on odpowiednikiem kredytu hipotecznego. Przede wszystkim jest to kredyt, który wymaga posiadania wkładu własnego. Jest to również kredyt celowy, który można przeznaczyć np. na zakup maszyn, modernizację firmy, a także i zatrudnienie nowych pracowników.

·         Obrotowy – firmy aktywne powinny sięgnąć po ten kredyt dla firmy. Cechuje się on możliwością przeznaczenia go na bieżącą działalność firmy, a jego uzyskanie jest niezwykle proste. Jest on dostępny zazwyczaj w formie odnawialnej linii kredytowej bądź kredytu obrotowego ratalnego.

Koszty kredytu firmowego

Decydując się na wzięcie kredytu na firmę, należy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z nich może różnić się kosztami, jakie poniesiemy z tytułu ich zaciągnięcia. Na ostateczne oprocentowanie składa się m.in. stawka WIBOR, a także marża ustalona przez bank dla klienta. Ta zaś podlega negocjacjom. Zwykle największe koszty są związane z kredytem gotówkowym, choć przy nim nie potrzebujemy określać celu jego pozyskania, a także nie musimy posiadać wkładu własnego. Wybór najkorzystniejszego kredytu warto powierzyć specjalistom wspierającym firmy.

Zabezpieczenie kredytu firmowego

Kredyty firmowe niższej wartości mają możliwość dobrania zabezpieczenia. Dzięki wybraniu tej opcji możemy starać się o kredyt na dłuższy czas spłaty lub większą kwotę kredytową. Z kolei kredyt niezabezpieczony ma wyższe koszty oraz często nie są przyznawane nowym firmom.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje