niedziela, 4 lutego 2024 09:00

Kulturalny Kraków na najbliższy weekend. Jest gdzie iść!

Autor Katarzyna Domagała
Kulturalny Kraków na najbliższy weekend. Jest gdzie iść!

Kraków kulturą stoi. Kolejnym dowodem na to jest najbliższy weekend pełen kulturalnych smaczków. Gdzie i kiedy iść, by nieco się ukulturalnić? Podpowiadamy kilka ciekawych opcji.

Opera Rara

Festiwal Opera Rara Kraków po raz kolejny przypomina, że opera jest wielobarwną syntezą muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych. Sztuki odbędą się w kilku miejscach w Krakowie: Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris, Cricotece, Łaźni Nowej i Teatrze Słowackiego. W programie znalazły się utwory stare lub zapomniane, jak również nowości.

Artyści operowi na scenie / Fot.: Wikipedia

"Kos" – seanse z audiodeskrypcją w Kinie Sfinks

W kinie Sfinks przy os. Górali 5 od 2 do 8 lutego odbędą się pokazy głośnego filmu "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. Seanse będą odbywały się z audiodeskrypcją. Seanse filmowe przeznaczone są zarówno dla osób widzących oraz z dysfunkcją wzroku. Seans odbędzie się z użyciem aplikacji AudioMovie.

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell).

Grafika promująca wydarzenie w kinie Sfinks

Koncert symfoniczny Filharmonii Krakowskiej

2 lutego w piątek o 19.30 w Filharmonii Krakowskiej wybrzmi baśniowa uwertura, czyli wstęp do opowieści o strzelcu zawierającym pakt z diabłem. To melodyjny, zachwycający śpiewnymi tematami klasycznie wiedeński koncert na trzy instrumenty i symfonia z widokiem na malownicze jezioro Wörthersee w Karyntii. Solistami tego zachwycającego koncerty Filharmonii Krakowskiej będą Wojciech Niedziółka, Michał Balas i Michał Francuz, całość poprowadzi duński maestro Erik Nielsen.

Filharmonia Krakowska / Fot.: Wikipedia

"Priscilla" – pokaz przedpremierowy w Kinie Mikro

Jeszcze jedno polecenie kinowe. 3 lutego w sobotę o 18.00 w kinie Mikro zostanie wyświetlony przedpremierowo film "Priscilla". To głęboko prawdziwa, zachwycająco czuła i subtelna historia młodej, zagubionej i naiwnej dziewczyny bez pamięci zakochanej w gwieździe rocka.

Kadr z filmu "Priscilla"

Bezpłatne zwiedzanie Muzeum i Kopca Kościuszki

W tym roku świętujemy 278. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji ponownie będzie można bezpłatnie zwiedzić Muzeum Kościuszkowskie, nawet z przewodnikiem, jak również pospacerować na Kopcu Kościuszki. Kiedy? 4 lutego w niedzielę.

Zarówno młodzież, jak i dorosłych, organizatorzy zapraszają na oprowadzanie po wystawie stałej „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny” w Muzeum Kościuszkowskim. Grupy z przewodnikiem rozpoczną się o godz. 12:00 i 13:30. Po zwiedzaniu muzeum przyjdzie czas na wejście na kopiec. Na zwiedzanie można zapisać się wysyłając maila na adres edukacja@kopieckosciuszki.pl. W rezerwacji należy podać wybraną turę oraz liczbę osób.

Kopiec Kościuszki / Fot.: Mateusz Łysik

Fot.: Marek Śliwecki (Wikipedia)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka