Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia „Klub Przyjaciół Wieliczki”, zaprasza na 36 spotkanie „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!. Tematem spotkania będzie Mikołaj Kopernik. Wielki astronom był w Kopalni Soli "Wieliczka" i został tu upamiętniony.
W najbliższą środę, 22 lutego o godz. 16.00 w Wieliczce w sali „Magistrat“ UMiG ul. Powstania Warszawskiego 1 odbędzie się 36. spotkanie „Wieliczka-Wieliczanie” Bis!. Tematem spotkania będzie "Mikołaj Kopernik (1473-1543), wielki polski uczony, astronom, lekarz, prawnik, matematyk, ekonomista, twórca teorii heliocentrycznej i autor dzieła „De revolutionibus…”. Wieliczka Kopernikowi - Pamiętamy w 550. rocznicę Jego urodzin i 480. rocznicę śmierci”.
Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Jego ojcem był krakowski kupiec handlujący miedzią - stąd nazwisko rodu Kopernik od cuprum (łac. miedź). W tym roku obchodzimy więc 550 rocznicę urodzin astronoma. Warto przypomnieć, że jak podają źródła historyczne, Mikołaj Kopernik odwiedził kopalnię soli w Wieliczce w 1493 roku, jeszcze jako student Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

50 lat temu - w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika nadano jego imię jednej z komór kopalni. Okrągła komora w której przez wiele lat wykorzystywano drewniany kierat konny, którym wyciągano urobek solny z poziomów niższych na poziom pierwszy, a następnie transportowano go do szybu Daniłowicza, aby wyciągnąć go na powierzchnię, powstała przed 1785 rokiem w wyniku eksploatacji bryły soli zielonej. Jest to sól zawierająca średnio 95 proc. halitu (chlorku wapnia czyli popularnej soli) oraz niewielką domieszkę iłu, który nadaje jej charakterystyczny zielony kolor. Wcześniej była dość zaniedbana, ale dzięki zapałowi wielickich górników udało się ją odrestaurować oraz przywrócić jej blask. Wnętrze zdobi wspaniała, mająca 4,5 metra wysokości, solna rzeźba przedstawiająca Kopernika. Została ona wykonana przez artystę rzeźbiarza Władysława Hapka.
Wyrzeźbiony w bryle soli Mikołaj Kopernik stoi w centralnym miejscu komory. Astronom trzyma w prawej ręce kulę ziemską, a w lewej swoje słynne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”.
To nie jedyne miejsce w Wieliczce, gdzie upamiętniony jest astronom. Imię Mikołaja Kopernika nadano ulicy łączącej wielicki Rynek z drogą powiatową wiodącą z Rożnowej do Sierczy. Imię Mikołaja Kopernika nosi też Szkoła Podstawowa nr 3 w Wieliczce.

fot. domena publiczna