wtorek, 10 września 2019 09:53

Co zrobić jak boli ząb

Autor Głos 24
Co zrobić jak boli ząb

Ból zęba jest jedną z najbardziej uciążliwych dolegliwości z jakimi możemy mieć do czynienia. Przychodzi znikąd i najczęściej pojawia się w najmniej odpowiednim momencie. Szczególnie daje nam się we znaki nocą, przez niego nie możemy spać, czujemy się rozdrażnieni i poirytowani. Co zatem zrobić kiedy uporczywy ból zębów uprzykrza nam życie? Oczywiście szukać ratunku u dentysty! Jest to jedyny skuteczny sposób na zlokalizowanie i leczenie przyczyny bólu zęba. Jednak jakimś cudem musimy przetrwać ten czas od momentu pojawienia się bólu do przekroczenia progu kliniki dentystycznej. Sprawdź zatem nasze sposoby na ból zęba!

Dlaczego ząb boli?

Niestety w większości przypadków dzieje się tak na nasze własne życzenie. Bowiem, jak pokazują badania, najczęstszą przyczyną bólu zęba jest uszkodzenie szkliwa na skutek działania próchnicy. Bakterie żyjące w nie usuwanym osadzie nazębnym wytwarzają kwasy, które niszczą szkliwo i tym samym są przyczyniają się do powstawania ubytków i psucia się zęba. Co więcej, bakterie te kochają cukier, ponieważ jest to ich ulubiony pokarm i pozwala im się rozwijać, rozmnażać i hulać do woli w obrębie jamy ustnej. Zatem zaniedbywanie regularnego szczotkowania oraz dieta bogata w cukry (sacharoza, glukoza, fruktoza) to pierwszy krok do problemów objawiających się bólem zęba.

Co ciekawe, niewiele osób zdaje sobie sprawę że próchnica to choroba zakaźna! Używanie podczas jednego posiłku sztućca przez kilka osób to ogromne ryzyko zarażenia. Powinni o tym pamiętać szczególnie rodzice karmiący swoje dzieci ze swojego talerza jednym widelcem czy łyżką.

W dalszej kolejności przyczyną bólu zęba może być:

  • stan zapalny wskutek zakażenia miazgi - w tym przypadku niezbędne będzie leczenie kanałowe, a czasem nawet dodatkowo antybiotykoterapia,
  • zanikanie dziąseł - paradontoza,
  • ekstrakcja zęba - czasem po zabiegu usuwania zębów może nam dokuczać ból na skutek obrzęku w miejscu rany,
  • wyrzynanie się zębów - dotyczy to zarówno niemowlaków (pierwsze zęby), dzieci (wypadanie mleczaków), jak i dorosłych ("ósemki").

Co na ból zęba?

Jeśli ból daje się mocno we znaki i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, należy szukać sposobów na poradzenie sobie z nim. W zależności od Twoich preferencji oraz dostępnych środków możesz próbować uśmierzyć ból za pomocą leków, ziół czy płukanek.

Środki przeciwbólowe z apteki

Kiedy dopada nas ból zęba, w pierwszym odruchu sięgamy zazwyczaj po farmaceutyki. W aptece jest ogromny wybór różnego rodzaju medykamentów, które doraźnie pomogą w walce z bólem. Głównymi składnikami leków przeciwbólowychparacetamol oraz ibuprofen. Trzeba pamiętać, że przy długotrwałym uśmierzaniu bólu stosować obie te substancje naprzemiennie, aby nie dopuścić do przekroczenia dopuszczalnego dobowego stężenia tych związków w organizmie.

Maksymalna dobowa dawka paracetamolu dla dorosłego człowieka to 4g, natomiast w przypadku długotrwałego leczenia nie należy przekraczać 2,5 grama substancji czynnej na dobę. Jeśli chodzi o ibuprofen to sytuacja przedstawia się nieco inaczej: w przypadku doraźnego uśmierzania bólu, maksymalna dobowa dawka leku to 3,2 , natomiast zgodnie z opinią specjalistów nie powinno się przekraczać przekraczać 1,2 g ibuprofenu na dobę.

wózek sklepowy z lekarstwami

W przypadku stosowania farmaceutyków trzeba mieć na uwadze fakt, iż mogą one wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne, dlatego należy uprzednio zapoznać się z ulotką leku, ponieważ czasem chcąc sobie pomóc, możemy zaszkodzić jeszcze bardziej. Dotyczy to w szczególności osób, które przyjmują leki na choroby przewlekłe, ponieważ mogą one wchodzić w reakcje ze środkami przeciwbólowymi.

Domowe sposoby na ból zęba

Jeśli nie mamy pod ręką tabletek przeciwbólowych oraz możliwości, by udać się do apteki, jak wówczas radzić sobie z bólem zęba? Otóż nie każdy pewnie wie, ale istnieje sporo naturalnych, domowych sposobów pozwalających skutecznie uśmierzyć ból zęba. Jednym z najpopularniejszych są płukanki, a w szczególności roztwór składający się z wody pomieszanej z kilkoma kroplami jodyny oraz wody utlenionej. Taka mieszanka to zabójca da bakterii rozwijających się w płytce nazębnej - wystarczy płukać jamę ustną, najlepiej kilka razy dziennie. Równie popularnym domowym sposobem na stany zapalne jamy ustnej jest płukanka z roztworu soli.

W przypadku, kiedy bardzo boli ząb można szukać ratunku w olejku goździkowym. Ma on fantastyczne właściwości znieczulające i przy tym odkażające. Za pomocą wacika należy delikatnie przecierać bolące miejsca. rozprowadzając po nich olejek goździkowy. Można również żuć całe goździki, wówczas znieczulą nie tylko bolące miejsce ale tez język.

Podobnie jak goździki, również czosnek ma świetne właściwości antyseptyczne, jest naszym sojusznikiem w walce z bakteriami oraz z grzybami. Aby skorzystać z jego dobroczynnych właściwości należy przez kilka minut żuć surowy ząbek czosnku. Poza pomocnym działaniem w przypadku bólu zęba, jedzenie czosnku korzystnie wpływa na zdrowie całego organizmu.

Zimne okłady to również jeden ze sposobów walki ze stanem zapalnym jamy ustnej. Kiedy boli ząb i dodatkowo pojawia się opuchlizna, dobrze jest sięgnąć do tego sposobu. W tym celu można wykorzystać gotowe żelowe okłady - kupuje się je w aptece i przed użyciem wkłada do zamrażarki. Warto mieć je w domu, ponieważ można je wykorzystać zarówno na zimne, jak i na ciepłe okłady. W przypadku zimnych okładów dobrze sprawdza się również kostki lodu włożone do foliowego woreczka i zawinięte w cienki ręcznik.

Ból zęba w nocy-co robić?

Nocne bóle zębów to, według badań, jedne z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Często wydaje nam się, że ząb boli dużo mocniej właśnie nocą. W ciągu dnia pozostajemy pod wpływem różnego rodzaju bodźców z zewnątrz, które odwracają nasza uwagę od bólu i zajmują nasze myśli. Jednak w nocy, kiedy nasz organizm jest zmęczony po całym dniu aktywności odczuwamy ból intensywniej, ponieważ to na nim skupiamy całą nasza uwagę. Kiedy boli ząb i nie daje nam to zasnąć, sięgamy najczęściej po tabletkę przeciwbólową. Jest to najskuteczniejszy i najszybszy sposób na ból zęba. Pozwoli nam spokojnie zapaść w sen i przetrwać czas pozostały do wizyty u dentysty.

Wizyta u dentysty

Pamiętaj, wymienione tutaj sposoby na ból zęba nie zastąpią wizyty w klinice stomatologicznej. Tylko interwencja lekarza dentysty pomoże całkowicie pozbyć się bólu likwidując jego przyczynę.

Jeśli ból zęba dopada nas w domu czy w pracy, to możemy szybko umówić się na wizytę do swojego dentysty. Gorzej, kiedy dyskomfort i ból pojawiają się znienacka podczas dłuższej podróży służbowej, czy wakacyjnej. Zwlekanie z wizytą u lekarza może pogorszyć sytuację a chory ząb skutecznie uniemożliwi normalne funkcjonowanie. Zatem, jeśli jesteś gdzieś chwilowo, nie znasz okolicy ani nie masz się kogo poradzić w sprawie wyboru dobrej kliniki, pozostaje szukać informacji poprzez wyszukiwarkę internetową. Na szczęście większość profesjonalnych klinik stomatologicznych posiada uzupełnione wizytówki Google My Business, gdzie zawarte są wszystkie ważne informacje, takie jak lokalizacja, godziny otwarcia, dane kontaktowe, oferty usług oraz, co ważne, opinie innych pacjentów. Aby je znaleźć, należy wpisać w mapach Google szukaną frazę, przykładowo "dentysta kraków", i dostajemy pełen obraz lokalizacji klinik i przychodni dentystycznych w danej okolicy. W panelu po lewej stronie wyświetlają się wizytówki stomatologów wraz z oceną w postaci gwiazdek.

Leczenie bolącego zęba nie jest najprzyjemniejszą czynnością w życiu, niemniej jednak jest konieczne, by przywrócić równowagę w organizmie i pozbyć się całkowicie przyczyny bólu.

Pamiętaj, jest tylko jeden sposób na to, by uniknąć bolącego zęba: są to regularne przeglądy jamy ustnej u dentysty. Lekarz będzie w stanie zdiagnozować nawet niewielki ubytek i szybko da sobie z nim radę. Parafrazując znane powiedzenie - mniej boleśnie jest zapobiegać, niż leczyć.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka