wtorek, 2 listopada 2021 09:36

Coraz gorszy wzrok? Jest na to sposób

Autor Głos 24
Coraz gorszy wzrok? Jest na to sposób

Pogarszający się wzrok to dziś narastający problem u wielu osób. Jak wynika z badań, do 2040 roku upośledzenie widzenia może dotyczyć niemal 437 milionów ludzi na świecie. Problemy ze wzrokiem dotykają ponad połowy dorosłych Polaków. By skorygować wzrok najczęściej sięga się po okulary, jednak stale rośnie popularność soczewek kontaktowych. I nic w tym dziwnego – to wygodny i prosty sposób na przywrócenie prawidłowego widzenia.

Spora część chorób oczu powstaje na skutek braku higieny czytania czy zbyt długiego czasu spędzonego przed ekranem monitora. Jak tłumaczą lekarze, do wad wzroku przyczynia się dodatkowo, na przykład, wypaczenie kształtu rogówki oraz geny.
Wśród najpowszechniejszych wad wzroku znajduje się krótko- i dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopia, przed którą nie sposób nie ustrzec – nadchodzi z wiekiem i wiąże się z naturalnym osłabieniem siły mięśni, które wpływają na akomodację oka.

Soczewki czy okulary?

Okulary są najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o sposób korekcji wzroku. Jednak stale rośnie popularność soczewek kontaktowych. Ten wybór jest niezwykle wygodny, a do tego prosty. W przypadku aspektu ekonomicznego, różnice, które na pierwszy rzut oka wydają się drastyczne, z czasem niemal się zacierają. Okulary są bowiem tańsze w zakupie, zaś zapasy soczewek musimy odnawiać systematycznie. Wiele osób, w przypadku zakupu okularów, musi je jednak wymieniać w momencie, gdy na przykład wada postępuje. To sprawia, że różnice ekonomiczne, z czasem, mogą być w zasadzie niewidoczne.

Tymczasem soczewki kontaktowe mają wiele innych zalet. Noszone są bezpośrednio na gałce ocznej, dając dobry efekt korekcyjny. Można używać ich równocześnie z okularami przeciwsłonecznymi, nie ograniczają nas w przypadku uprawiania niemal wszystkich dyscyplin sportowych, a w trakcie deszczu nie zaparują. Funkcjonalność to główna cecha soczewek, przez co przekonuje się do nich coraz większa liczba osób.

Które soczewki są najlepsze?

Soczewki, wbrew pozorom, nie są tak problematyczne w użyciu i nie wymagają wielu zabiegów. Pierwsze dni ich noszenia mogą co prawda sprawiać trudności, które wiążą się z przyzwyczajeniem do określonego rytuału, jednak z czasem te nawyki stają się codziennością.

Jak wybrać najlepsze? Gdzie je kupić? Takie pytania stawia sobie każdy, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi. Jedną z najpopularniejszych marek soczewkowych w Polsce jest marka Acuvue, która nie zwalnia tempa, wciąż zaskakując nowościami. Cieszą się one dobrą jakością, a w szerokiej gamie produktów soczewek Acuvue Oasys znajdują się zarówno te jednodniowe, miesięczne, ale osób początkujących, alergików, czy miłośników aktywności sportowej.
Świetnym wyborem, szczególnie dla osób, które sporo czasu spędzają przed komputerem, są soczewki Acuvue Oasys, do których stworzenia wykorzystano system Hydraclear Plus. Te soczewki silikonowo-hydrożelowe posiadają także filtr UV, wspomagający ochronę przeciwsłoneczną.

Jakie szkła wybrać?

Decyzja o wyborze określonego rodzaju soczewek kontaktowych należy wyłącznie do okulisty bądź optometrysty. Jeśli stanowczo wykluczamy stosowanie szkieł jednodniowych i wahamy się pomiędzy dwutygodniowymi a miesięcznymi, poinformujmy o tym specjalistę. W przypadku braku przeciwwskazań do noszenia soczewek to właśnie on dopasuje najodpowiedniejsze szkła. Oprócz okresu użytkowania duże znaczenie ma także materiał wykonania soczewek, ich krzywizna oraz średnica.
Wszystko będzie jasne po badaniu w lampie szczelinowej i założeniu próbnych szkieł kontaktowych. Po wizycie u specjalisty odpowiednio dobrane szkła można kupić w salonach optycznych bądź – najczęściej w atrakcyjnych cenach – sklepach internetowych.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje