poniedziałek, 21 listopada 2022 09:53

Coraz popularniejsze w logistyce – rowery cargo

Autor Artykuł sponsorowany
Coraz popularniejsze w logistyce – rowery cargo

Branża logistyczna szuka coraz bardziej wydajnych rozwiązań, aby usprawnić łańcuchy dostaw. Automatyzacja procesów, optymalizacja tras pokonywanych przez kurierów dzięki sztucznej inteligencji to tylko jeden z wyraźnych trendów. Drugim są nowoczesne środki transportu. Wydawać by się mogło, że w tym kontekście rowery stanowią archaiczne rozwiązanie. Praktyka pokazuje co innego – coraz więcej przedsiębiorstw działających w szeroko pojętej logistyce w obrębie miast stawia właśnie na rowery cargo.

Charakterystyka rowerów cargo

Rowery cargo stanowią dość szerokie pojęcie. Zazwyczaj określa się nim maszyny wyposażone w ponadprzeciętną przestrzeń załadunkową. Dodatkowe miejsce na transportowane towary można wygospodarować na przykład między kierownicą a przednim kołem. Drugie rozwiązanie dające jeszcze więcej przestrzeni załadunkowej to pokaźnych rozmiarów tylny bagażnik.

Na ulicach miast można też niekiedy spotkać rowery wyposażone w przyczepy o naprawdę ogromnej ładowności, jednak te pojazdy, chociaż napędzane przy pomocy pedałów nie są jednośladami, bo na tylnej, niekiedy również na przedniej osi, podobnie jak na przyczepie pojawiają się dwa koła.

Rower elektryczny cargo i jego zalety

Teoretycznie transport większych ładunków przy pomocy rowerów jest mało wydajny, jednak w ostatnich latach na rynku pojawiło się nowe rozwiązanie, czyli rower elektryczny cargo. Prywatni użytkownicy korzystają z takich maszyn w miastach, między innymi do przewożenia dużych zakupów lub dzieci. Na tym nie kończą się jednak możliwe zastosowania rowerów elektrycznych cargo.

Rowery elektryczne Cargo z logistyce

Potencjał tych innowacyjnych jednośladów (lub dwuśladów) dostrzeżono w miejskiej branży logistycznej. W niejednym europejskim mieście widok takiej maszyny na ulicach, opatrzonej dobrze znanym logo firmy transportowej nikogo już nie dziwi.

Z rowerów elektrycznych cargo korzystają na przykład kurierzy miejscy. Przy nich pomocy przewoźnicy długodystansowi mogą też przeprowadzać finalną dostawę paczek do odbiorców. Ponadto rowery elektryczne świetnie sprawdzają się w szybkich dostawach zakupów i posiłków.

Dlaczego rower elektryczny cargo dobrze sprawdza się w miejskiej logistyce?

  • Jest ekologiczny, bo nie generuje spalin I pochłania mniej prądu od skutera lub elektrycznego auta.
  • Poruszasz się po wyznaczonych szlakach – ścieżkach rowerowych, więc w godzinach szczytu nie stoi w korkach.
  • Jest bardzo wąskim pojazdem, więc bez problemu dociera do trudno dostępnych miejsc.

Istnieje duża szansa, że w niedalekiej przyszłości rowery elektryczne pokochają nie tylko prywatni użytkownicy, ale staną się one również podstawą miejskiej logistyki.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje