czwartek, 21 października 2021 10:40

Czarne strefy przy granicy z Polską. Ten kraj radykalnie zaostrza restrykcje

Autor Aleksandra Tokarz
Czarne strefy przy granicy z Polską. Ten kraj radykalnie zaostrza restrykcje

Liczba nowych zakażeń koronawirusem na Słowacji drastycznie wzrasta. Już od 25 października 10 z 79 słowackich powiatów znajdzie się w czarnej strefie, gdzie restrykcje, wprowadzone w celu walki z pandemią Covid-19, będą najsurowsze. Pięć z tych powiatów znajduje się przy granicy z Polską.

Do tej pory na Słowacji obowiązywały cztery strefy – zielona – najbezpieczniejsza, pomarańczowa, czerwona i bordowa. W ubiegłym tygodniu pojawił się kolejny kolor – czarny – który wskazuje na największe zagrożenie dla zdrowia i życia. W miejscach oznaczonych tym kolorem obostrzenia i ograniczenia będą najsurowsze.

Jak wynika z mapy opublikowanej przez resort zdrowia w czarnej strefie na Słowacji znajdzie się pięć regionów, które są położone bezpośrednio przy granicy z Polską – to Świdnik, Bardiejów, Lubowla, Twardoszyn i Czadca.

Jakie obostrzenia będą obowiązywać w czarnych powiatach?

W powiatach oznaczonych kolorem czarnym zamknięte zostaną restauracje, nawet te, które posiadają tarasy i ogródki. Możliwa będzie wyłącznie sprzedaż na wynos. Zamknięte zostaną również hotele, schroniska, siłownie i kluby fitness. Co ważne, nie będą mogły z nich korzystać także osoby zaszczepione.

Nie będzie jednak obowiązywał zakaz podróży, także tych za granicę. Wszyscy mieszkańcy zobowiązani będą do noszenia maseczek w taki sposób, by zasłaniały one usta i nos.

W imprezach masowych nie będą mogły uczestniczyć osoby niezaszczepione. Nie skorzystają oni także z kolejek linowych czy urządzeń sportowych na wolnym powietrzu. W sklepach i miejscach kultu religijnego obowiązywał będzie limit do jednej osoby na 25 m kw.

W powiatach oznaczonych kolorami ciemnobordowym i czerwonym restrykcje są słabsze. Obostrzeń nie ma w ogóle w powiatach zielonych, ale tym kolorem nie został oznaczony żaden ze słowackich regionów.

Sytuacja u naszych sąsiadów jest poważna. Tylko minionej dobry odnotowano tam 3 480 zakażeń koronawirusem. To najwięcej od połowy marca, czyli momentu, w którym w kraju rozpoczynała się druga fala pandemii.

Jak zapowiadają słowackie służby, wprowadzone ograniczenia będą niezwykle rygorystycznie przestrzegane - osoby, które nie dostosują się do obowiązujących restrykcji muszą liczyć się ze srogimi karami.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RadioZet, fot. ilustracyjne/pixabay

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje