wtorek, 22 grudnia 2020 18:51

Czy policja może wejść do naszego domu i skontrolować nas w Wigilię i Sylwestra? Sprawdzamy!

Autor Marzena Gitler
Czy policja może wejść do naszego domu i skontrolować nas w Wigilię i Sylwestra? Sprawdzamy!

- Policja może przyjść i podjąć interwencję podobnie jak wtedy, gdy zakłócamy ciszę nocną - mówi przedstawiciel Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak się wtedy zachować? Jakie mamy prawa? Zobacz naszą rozmowę.  

Nowe rozporządzenia Rady Ministrów wprowadza też nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Rząd ograniczył do 5 osób poza domownikami udział w imprezach domowych, w tym zbliżającej się Wigilii, na której tradycyjnie spotyka się cała rodzina. Zakazał nam też opuszczania domu bez ważnych powodów w noc sylwestrową od godz. 19 do 6 rano.

Czy policja może wejść do domu w Wigilię i Sylwestra?

Czy policja może wejść do nas do domu i skontrolować z kim się gościmy czy bawimy? Czy możemy nie wpuścić funkcjonariuszy? Jak się zachować w takiej sytuacji - o tym rozmawiamy z Piotrem Sobotą z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czy powołując się na nasze konstytucyjne prawa, możemy wyjść w nocy na spacer? Co grozi nam, gdy w Sylwestra nie zastosujemy się do rządowego zakazu? Czy jeśli zostaniemy ukarani przez policję, lepiej przyjąć mandat, czy bronić się przed Sądem? - o tym w całej naszej rozmowie z Piotrem Sobotą:

Co grozi nam, gdy w Sylwestra wyjdziemy na spacer?
Rząd opublikował dziś kontrowersyjne zarządzenie, zakazujące nam opuszczanie domu bez ważnych przyczyn w noc sylwestrową od godz. 19 do 6 rano. Co grozi nam, gdy w Sylwestra nie zastosujemy się do tego zakazu? - wyjaśnia Paweł Sobota z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Polska

Polska - najnowsze informacje