środa, 23 września 2020 09:41

Czy robiąc zakupy możemy zmienić świat na lepszy?

Autor Marzena Gitler
Czy robiąc zakupy możemy zmienić świat na lepszy?

Czy możemy poprawić sytuację w krajach trzeciego świata? Czy możemy również lepiej zatroszczyć się o swoje zdrowie? Takich zakupów uczy krakowska Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, która tworzy narzędzia ułatwiające mądre zakupy.

Coraz lepiej rozumiemy, że nasze zakupowe decyzje mają znaczenie. Wielu w trosce o środowisko przestaje jeść mięso, albo pije kranówkę, zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach. Okazuje się, że również kupując ubrania możemy zmienić świat i poprawić sytuację głównie kobiet, zatrudnionych do szycia konfekcji w Chinach czy Bangladeszu. Produkują tam również ubrania firmy z Polski. Jak sprawdzić czy odpowiednio troszczą się o zatrudnianych pracowników opowiada Katarzyna Salus z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

Fundacja, której działaność można śledzić na portalu www.ekonsument.pl oraz w mediach społecznościowych, przy współpracy z organizacjami międzynarodowymi przygotowuje bazę wiedzy o firmach i aplikacje, które ułatwiają nie tylko dokonanie lepszego wyboru kupowanych przez nas marek konfekcyjnych, ale również produktów, w których mogą znajdować się szkodliwe substancje chemiczne.

Jak skorzystać z aplikacji? Czy można zaprosić przedstawicieli na lekcję w szkole? - to pytania, na które znajdziecie odpowiedź w naszej rozmowie.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie. Działa od 2002 r. – przez wiele lat jako program tematyczny Polskiej Zielonej Sieci - a obecnie jako odrębna fundacja. "Pokazujemy kto i w jakich warunkach wytwarza produkty, które na co dzień kupujemy. Zastanawiamy się czy przy ich powstawaniu nie ucierpieli ludzie, zwierzęta i środowisko, a także wspólnie z Wami szukamy etycznych i ekologicznych alternatyw. Prowadzimy projekty informacyjne, edukacyjne, współpracujemy z nauczycielami, innymi NGO, docieramy do przedsiębiorców, rządu. Jesteśmy członkiem Koalicji Sprawiedliwego Handlu, Clean Clothes Polska (CCP)" - pisze o sobie.

Jak wesprzeć jej działoność? Zobacz TU

Kontakt: Fundacja Kupuj OdpowiedzialnieBuy Responsibly Foundation
ul. Sławkowska 12, II p. oficyna31-014 Kraków+48 604 478 418+48 607 888 082 KRS: 0000496918NIP: 676-247-29-99REGON: 123045496

Ekologia - najnowsze informacje