poniedziałek, 26 kwietnia 2021 10:01

Czy sprawdzać nieznane numery przed ich odebraniem?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy sprawdzać nieznane numery przed ich odebraniem?

Wszyscy znamy ten scenariusz. Dzwoni do nas jakiś nieznany nam numer telefonu, wyświetla się na ekranie komórki, a my nie wiemy kto może być po drugiej stronie. Zastawiamy się kto to może być i odbieramy. A przezorniejsi z nas przed odebraniem w prosty sposób sprawdzają czyj to numer. Dlaczego to robią? Dlaczego sprawdzają nieznane numery zanim odbiorą? Czy odebranie nieznanego numeru wiąże się z jakimś ryzykiem? O tym i o innych aspektach odbierania nieznanych numerów w poniższym artykule.

Odbieranie telefonów a savoir-vivre

Ale zacznijmy od savoir-vivre rozmów telefonicznych. W filmie "Budka Telefoniczna" Colin Farrell grający głównego bohatera wypowiada słowa "dzwoniący telefon musi być odebrany". Ale czy tak jest na pewno? Lata temu, gdy telefony były mniej popularne, dźwięk dzwonka zawsze oznaczał ważną sprawę. Wtedy savoir-vivre nakazywał odebranie telefonu. Dziś sytuacja jest nieco inna. Telefon służy nam a nie my telefonowi. W dobie nachalnych telemarketerów, handlowców i osób, które dzwonią tylko dlatego, żeby sobie pogadać, umilać czas kosztem naszego czasu sytuacja jest nieco inna.

Ludzie uświadomili sobie, że ich czas jest ich najwartościowszym zasobem, że telefon nie jest panem ich czasu, że to oni decydują czy i z kim chcą rozmawiać. Obecnie savoir-vivre zezwala na nieodbieranie telefonów. Zarówno tych nieznanych numerów jak i dobrze nam znanych. Obecnie, gdy relaksujemy się po pracy, spędzamy czas z rodziną, uprawiamy nasze hobby, to my decydujemy czy chcemy się od tego oderwać aby rozmawiać przez telefon. Więc gdy następnym razem zadzwoni do nas telefon, nie musimy czuć się skrępowani koniecznością odebrania. Możemy śmiało podjąć decyzję o nieodbieraniu bez najmniejszych wyrzutów. Zarówno gdy dzwoni do nas ktoś znajomy jak i w sytuacji, gdy dzwoni jakiś nieznany numer.

Poniżej przedstawiamy kilka ważnych tematów, o których warto pamiętać w kontaktach z nieznanymi numerami. Opiszemy sytuację w życiu codziennym, przedstawimy niebezpieczeństwa, sposoby ich uniknięcia oraz metody używania wyszukiwarki nieznanych numerów ktoto.info.

Nieznane numery w życiu codziennym

Po krótkim wstępie o savoir-vivre wróćmy do głównego tematu czyli nieznanych numerów. Ale na początku cofnijmy się kilkanaście lat wstecz. Do czasów aż przesyłanie ofert handlowych poprzez e-mail nie było tak ściśle uregulowane. Starsi czytelnicy mogą pamiętać czasy, gdy większość wiadomości na skrzynce mailowej to był spam. Wysyłanie spamu w tamtych czasach to była najtańsza metoda na dotarcie do dużej grupy odbiorców. Brak regulacji prawnych wysyłania ofert handlowych sprawiał, że gdy tylko na jakiejś stronie internetowej, podczas zakupów online, kupowania polisy, zakładania rachunku itd. wpadaliśmy w sidła spamerów. Gdy już mieli nasz adres mailowy mogli jednym kliknięciem wysłać do nas niechcianą pocztę.

Czasy się zmieniły. Nastały regulacje prawne oraz konieczność uzyskania zgody na oferty handlowe i treści marketingowe. Oczywiście nie zlikwidowało to całkowicie spamu, ale w pewnym stopniu ograniczyło. Z drugiej strony zauważyliśmy wzrost popularności telefonów komórkowych, rozwój technologii masowej komunikacji telefonicznej i spadek kosztów takiej komunikacji. Telefon stał się tanim i skutecznym sposobem kontaktu z potencjalnymi klientami. Jak grzyby po deszczu zaczęły rosnąć centra telemarketingowe i sam telemarketing, który stał się głównym źródłem pozyskiwania klientów. Obecnie wystarczy podać swój numer na jakiejkolwiek stronie internetowej i już tego samego dnia możemy spodziewać się kontaktów telemarketingowych. I właśnie takim sposobem nasz numer telefonu stał się ważnym zasobem wielu firm, który można w prosty sposób przełożyć na dochód tych firm.

Od tego czasu zaczęły się masowe akcje telemarketingowe. I od tego czasu wszelkiego rodzaju telemarketerzy wydzwaniają do nas z nowymi super ofertami skierowanymi tylko do nas w ograniczonym czasie. Dzwonią banki z ofertami kredytów, firmy ubezpieczeniowe z nowymi polisami, operatorzy telefoniczni ze swoimi pakietami, dzwonią także zaproszenia na pokazy kołder i garnków. Dzwoni każdy i w każdej sprawie. Dzwoniące nieznane numery stały się codziennością.

Dlaczego warto sprawdzać numer przed odebraniem?

Gdy już znaleźliśmy się w bazie telemarketingu, nasz numer zostanie przydzielony do jednej z kilku grup. Najważniejsza dla nich grupa to taka, której użytkownik podał numer (znajduje się w bazie telemarketerów), jest aktywny i działający oraz użytkownik odbiera nieznane numery. Dlatego jeśli choć raz odbierzemy numer od telemarketera, on oznaczy nas jako osobę odbierającą nieznane numery i mamy bardzo duże szanse na to, że spowoduje to lawinę kolejnych niechcianych połączeń. Jak tego uniknąć? Nie należy odbierać numerów, których nie znamy.

Nieodbieranie nieznanych numerów wydaje się proste. Ale co w sytuacji, gdy musimy odbierać telefony? Na przykład gdy sprzedajemy coś na platformach handlowych? Albo gdy mamy podejrzenie, że dzwoni ktoś znajomy ale z innego niż zapisany w komórce numeru? Sytuacja oczywiście komplikuje się. W takim przypadku pozostaje nam sprawdzenie numeru telefonu i dowiedzenie się do kogo należy.

Jak sprawdzić czyj to numer?

Możliwości sprawdzenia numeru telefonu jest wiele. Najprostszy to wpisanie go bezpośrednio w wyszukiwarkę internetową. Jeśli numer należy do jakiejś firmy, to wyskoczy nam wynik z informacją o tej firmie. Wtedy już będziemy wiedzieć kto dzwoni i będziemy mogli przypuszczać w jakiej sprawie. Uzbrojeni w taką wiedzę będziemy mogli zdecydować, czy chcemy porozmawiać z taką firmą na dany temat czy też nie.

Drugim popularnym sposobem jest skorzystanie ze specjalnych wyszukiwarek nieznanych numerów. Wśród najpopularniejszych w Polsce jest wyszukiwarka ktoto.info. Wystarczy przejść na stronę ktoto.info i w polu do wyszukiwania wpisać nieznany numer o którym chcemy dowiedzieć się więcej. Tam użytkownicy, którzy mieli wcześniej kontakt z tym numerem opisują kto dzwonił i w jakim celu. Dodatkowo wystawiają numerowi ocenę w pięciostopniowej skali. Dzięki komentarzom i ocenom możemy świadomie podjąć decyzję czy taki numer odebrać. Zamiast wyszukiwania w wyszukiwarce ktoto.info możemy też wpisać w Google hasło ktoto.info i numer, którego szukamy na przykład "ktoto.info 123456789".

Jakie niebezpieczeństwa wiążą się z odebraniem nieznanego numeru?

Pierwszym niebezpieczeństwem zajęliśmy się powyżej. Chodzi o uniknięcie wpadnięcia w sidła telemarketerów. Oprócz tego, pamiętajmy, że z telefonicznych kontaktów korzystają także oszuści. Osoby podszywające się pod banki, firmy ubezpieczeniowe, operatorów telefonicznych, dostawców prądu i gazu oraz firmy kurierskie. Jak grzyby po deszczu rosną coraz to nowsze metody oszustw. Obecnie najpopularniejsze to oszustwo na dopłatę do paczki i krypto waluty. Także na zapłatę poprzez spreparowaną stronę za zakupy na OLX. W dobie COVID także oszustwa na szczepienia (pod pozorem zapisu na szczepienia oszustw wyciąga od nas dane osobowe). To drugie największe zagrożenie. Jeśli więc kontaktuje się z nami (telefonicznie, poprzez SMS lub Whatsapp) nieznana nam osoba to powinniśmy sprawdzić jej numer. Inni użytkownicy, którzy mieli wcześniej kontakt z tym numerem na pewno nas ostrzegą.

Podsumowanie

Pamiętajmy zasadę, że to telefon ma służyć nam a nie my telefonowi. To my decydujemy, czy chcemy swój czas poświęcić rozmówcy, czy jesteśmy zainteresowani rozmową z nim i czy interesuje nas temat, który ma być poruszony. Dlatego tak ważne jest, aby przed odebraniem nieznanego numeru telefonu zastanowić się, czy chcemy go odebrać. Aby podjąć taką decyzję konieczne jest posiadanie informacji, kto jest po drugiej stronie słuchawki i w jakim celu do nas dzwoni. Aby mieć takie dane, warto skorzystać z dedykowanych wyszukiwarek numerów telefonu takich jak ktoto.info. Takie podejście do odbierania nieznanych numerów nie tylko pozwoli nam ustrzec się oszustów ale także zapewni wewnętrzny spokój.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje