wtorek, 18 stycznia 2022 19:46

Czy szczepienie przeciw Covid-19 zmniejsza śmiertelność? "Z danymi raczej nie można dyskutować"

Autor Katarzyna Jamróz
Czy szczepienie przeciw Covid-19 zmniejsza śmiertelność? "Z danymi raczej nie można dyskutować"

Na swoim Twitterze prof. Wojciech Szczeklik kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie poinformował, że szczepienie przeciw Covid-19 zmniejsza śmiertelność 9 razy przy pełnym zaszczepieniu i 48 razy po dawce przypominającej.

Z danych, które docierają do nas z innych krajów, wynika, że szczepienie przeciw Covid-19 zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Tyczy się to również hospitalizacji, jak i zgonu. Co prawda Omikron jest bardziej zaraźliwy niż Delta, ale szczepionka chroni również przed skutkami ewentualnego zakażenia koronawirusem.

Prof. Wojciech Szczeklik, odnosząc się do badań Our World in Data z 1 stycznia 2022 roku, które dotyczyły Szwajcarii, podkreśla, że szczepienie przeciwko Covid-19, w porównaniu do osób niezaszczepionych, zmniejsza śmiertelność 9 razy po pełnym zaszczepieniu i 48 razy po dawce przypominającej (tzw. booster). Dane dotyczyły osób z wszystkich grup wiekowych, zachowując przy tym liczebność grup.

Z przeprowadzonych badań wynika, że wśród osób niezaszczepionych odnotowano 13,06 zgonów z powodu Covid-19 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Wśród osób, które były zaszczepione dwiema dawkami, przypadków śmiertelnych było 1,44 (9 razy mniej), a u pacjentów, którzy otrzymali dawkę przypominającą (tzw. booster) – 0,27 (48 razy mniej).

Po przedstawieniu badań, profesor na swoim Twitterze napisał, że "z danymi raczej nie można dyskutować".

Inf. Twitter

Fot. Ilustracyjne

Kraków

Kraków - najnowsze informacje