wtorek, 9 lutego 2021 13:07

Czym jest esport i jaka jest jego przyszłość?

Autor Głos 24
Czym jest esport i jaka jest jego przyszłość?

Coraz częściej w różnego rodzaju mediach słychać o esporcie, ale wielu z nas wciąż dokładnie nie wie, na czym on w ogóle polega. Popularne telewizyjne kanały nie transmitują jeszcze wydarzeń esportowych, więc oglądają je główni Ci, którzy rzeczywiście się tym tematem interesują lub osoby, które większość czasu spędzają w Internecie. Esport to dyscyplina popularna głównie wśród młodych kibiców - nastolatków, dwudziestolatków i trzydziestolatków. Niektórzy z nich pewnie nawet nie interesują się tradycyjnym sportem, tak samo jak nie oglądają już telewizji. Co więc sprawia, że esport przyciąga do siebie młodych ludzi i na czym on właściwe polega?

Dyscyplina, która burzy wszystkie dotychczasowe zasady

Esport to m.in wirtualne sporty oraz turnieje w gry komputerowe. Jako, że jest to popularna rozrywka wśród nastolatków, a dzisiejsi trzydziestolatkowie są tak naprawdę pokoleniem, które jako pierwsze miało okazję powszechnie grać w gry, głównie te grupy wiekowe stanowią widzów esportu. Ich głównym medium jest Internet, a właśnie tam można obejrzeć wszystkie transmisje z esportowych wydarzeń. Granie w gry jest obecnie dobrym pomysłem na spędzenie czasu dla każdego. Nie ma znaczenia płeć lub wiek gracza, więc coraz więcej osób interesuje się tym tematem. Bardzo popularne jest też oglądanie transmisji innych graczy, którzy toczą rozgrywki w najpopularniejsze tytuły, a na tym tak naprawdę polega esport. Na graniu w gry, czemu przyglądają się widzowie. Dla starszych pokoleń jest to często niezrozumiałe. Sami nie mają wielu doświadczeń w tym temacie, więc trudno im zrozumieć, jak można czerpać przyjemność z takiej rozrywki. Głównie starsze pokolenie wypowiada się lekceważąco o esporcie. Jego zawodnicy nie muszą ciężko, fizycznie trenować, ani stosować wielu wyrzeczeń, jak ma to miejsce w tradycyjnych dyscyplinach. Ja można ich nazywać prawdziwymi sportowcami? Okazuje się, że można i wszystko wskazuje na to, że esport będzie stawał się coraz bardziej prestiżowy. Wielu kibiców będzie musiała zaakceptować ten fakt i kto wie, może nawet sami staną się fanami esportu.

Esport w Polsce i na świecie

Esport zaczął się mocno rozwijać w Azji i Stanach Zjednoczonych. Dopiero później zaczęły go odkrywać również inne kontynenty i kraje. Choć jego początki były trudne, obecnie esport bardzo szybko zyskuje nowych fanów, a wraz z nimi potężnych sponsorów. Coraz większe pieniądze są związane z esportem. Turnieje mają coraz większy rozmach i można w nich wygrać naprawdę cenne nagrody. Najlepsi gracze mogą pozwolić sobie na to, by esport był ich jedynym źródłem dochodów. Wydarzenia esportowe przyciągają miliony kibiców z całego świata, a jakie rozgrywki możemy na nich obejrzeć? Podstawę esportu stanowią gry, które miały swoje premiery kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt lat temu. To kultowe już teraz tytuły, takie jak: Counter-Strike, FIFA, czy League of Legends. Największe turnieje esportowe są oparte właśnie o te gry. Miejsca w halach, w których są one organizowane, są zapełnione co do jednego, a transmisje oglądają widzowie z całego świata. Szacuje się, że w najbliższych latach będzie ich stale przybywać. Tak szybki rozwój esportu sprawił, że musiały uznać go też sportowe organizacje. W Polsce jest to Polski Związek Sportów Nieolimpijskich. Nikt już, więc nie może powiedzieć, że esport nie jest prawdziwym sportem.

Sport

Sport - najnowsze informacje