środa, 11 września 2019 13:07

Dąbrowa T.: Koszerna kawiarnia w byłej synagodze już czeka na gości

Autor Marzena Gitler
Dąbrowa T.: Koszerna kawiarnia w byłej synagodze już czeka na gości

6 września w Ośrodku Spotkania Kultur uroczyście otwarto pierwszą od ponad 70 lat w Dąbrowie Tarnowskiej koszerną kawiarnę. W uroczystości wziął udział burmistrz Krzysztof Kaczmarski.

Właścicielem „The Nosh” jest Gerald Vineberg, znany z cenionej koszernej kawiarni o tej samej nazwie w Tarnowie. Po zawieszeniu mezuzy na framudze drzwi prowadzącej do lokalu, znajdującego się w podziemiach budynku byłej synagogi i odmówieniu okolicznościowej modlitwie po hebrajsku przez właściciela kawiarni, przecięto uroczyście symboliczną wstęgę, spleconą z kilku kolorów (niebieski nawiązujący do flagi Izraela i biało-czerwone barwy Polski). Tego aktu dokonali: Krzysztof Kaczmarski – Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Gerald Vineberg, Adam Bartosz – były wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie, zasłużony dla dialogu międzykulturowego w regionie i wielki promotor kultury żydowskiej oraz romskiej, Yakow Spolowicz - maszgijach kaszrut (specjalny badacz koszerności, wysłannik rabina Michaela Schudricha) i Paweł Chojnowski – dyrektor DDK, administrator OSK.

W uroczystości wzięli ponadto udział między innymi: Krzysztof Bryk – Wicestarosta Dąbrowski, Tadeusz Kwiatkowski – Wiceprezydent Tarnowa, przedstawiciele stowarzyszeń: Małgorzata Majchrowicz (UTW przy DDK), Tomasz Żyguła („Strzelec”), Wojciech Maniak („Bagienni” z Wieżycy), mediów – red. Urszula Skórka z „E-Kuriera Dąbrowskiego”.

Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości i gospodarzy uroczystości wszyscy degustowali wspaniałe koszerne przysmaki wykonane przez kawiarnię „The Nosh” (nazwa nawiązuje do tradycji nowojorskich Żydów, którzy chodzą do kawiarni na „nosh”, czyli przekąskę). W kawiarni oprócz napojów dostępne będą sałatki, kanapki, tarty, lody, ciastka, desery, a wszystko z certyfikatem koszerności od naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

Kawiarnia jest czynna w godzinach pracy OSK, czyli od wtorku do piątku 9:00-17:00, z pominięciem sobót (szabat) i w niedzielne popołudnia 15:00-18:00. W ciepłe dni można skorzystać z dużego parasola i ławek oraz stołu na dziedzińcu od strony poczty.

inf. i foto: OSK w Dabrowie Tarnowskiej

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje