czwartek, 24 maja 2018 13:11, aktualizacja 7 lat temu

Dąbrowa T.: Pomagają, żeby zapomnieć swoich problemach

Autor Marzena Gitler
Dąbrowa T.: Pomagają, żeby zapomnieć swoich problemach

Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" jest najstarszą organizacją na terenie Powiatu Dąbrowskiego, pierwszą która zajęła się pomocą dla osób z niepełną sprawnością. Jego członkowie są w większości rodzicami dzieci niepełnosprawnych. Choć sami mają swoje problemy, znajdują czas, aby pomagać innym. O działaniach Stowarzyszenia rozmawiam z prezes Beatą Partyńska.

Kiedy powstało stowarzyszenie, jakie były jego początki?

Nasze Stowarzyszenie powstało w 2000 roku. W zebraniu założycielskim uczestniczyli miedzy innymi, wieloletnia prezes Stowarzyszenia śp. Stanisława Jastrząb, Krystyna Ludwicka, Zuzanna Skrzyniarz, Barbara Sobecka, Bogusława Molak i obecny burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Kaczmarski.

Ilu obecnie osobom pomagacie?

Mamy 120 podopiecznych. Są to osoby z całego Powiatu Dąbrowskiego. Otaczamy opieką osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Jest to najczęściej niepełnosprawność ruchowa lub intelektualna.

Jaką opiekę świadczycie, jakie prowadzicie placówki?

Dla naszych podopiecznych prowadzimy Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej, których celem jest rehabilitacja społeczna i zawodowa uczestników. W tej placówce uczestnicy nabywają rożnych umiejętności społecznych i życiowych, które pomogą Im w codziennym funkcjonowaniu i dorosłym życiu.

Prowadzimy również Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Sutkowie, gdzie uczęszczają dzieci i młodzież do 25. roku życia z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Placówka ta zapewnia zajęcia edukacyjno-terapeutyczne, rewalidacyjno- wychowawcze oraz zajęcia specjalistyczne prowadzone indywidualnie lub grupowo w wymiarze 6 godzin dziennie.

Trzecia placówka, to powołany 1 grudnia 2012 roku Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy. Jest to placówka przeznaczona dla osób przewlekle chorych psychicznie oraz upośledzonych umysłowo. Zadaniem domu jest przede wszystkim podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia uczestników. Uczestnicy placówki w Oleśnicy mają zapewnioną wielopłaszczyznową rehabilitację dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Kolejną placówką, którą prowadzimy jest Dzienny Dom Senior Plus mieszczący się  w odnowionym budynku Budomexu w Dąbrowie Tarnowskiej. Do tej placówki uczęszczają osoby w wieku senioralnym, które biorą udział w atrakcyjnych i różnorodnych zajęciach. Ważnym aspektem działalności Dziennego Domu Senior Plus jest zapewnienie jego uczestnikom aktywności ruchowej i stymulacji intelektualnej.

Od 1 kwietnia tego roku Stowarzyszenie prowadzi kluby Seniora w miejscowościach Laskówka Chorąska, Gruszów Wielki i Smęgorzów. Jest to forma wspierania osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska.

Jaką macie kadrę?

Do prowadzenia naszych placówek zatrudniamy osoby z wykształceniem wyższym. Są to: oligofrenopedagodzy, terapeuci zajęciowi, rehabilitanci, fizjoterapeuci, psycholodzy, logopedzi, pielęgniarki oraz pracownicy socjalni.

Tyle placówek to ogromne koszy. Jak finansujecie ich działalność?

Każda z placówek ma swoje źródło finansowania. WTZ 90% finansowania otrzymują z PFRON a 10% ze środków samorządowych powiatu Dąbrowskiego, ORW w 100% finansowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, a następnie przez Starostwo Powiatowe środki przekazywane są na konto placówki. ŚDS finansowany jest w 100% przez Urząd Województwa Małopolskiego, który dedykuje pieniądze na utrzymanie placówki z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Dzienny Dom Senior Plus finansowany jest w 40% przez Urząd Wojewódzki, a 60% środki przekazuje Urząd Gminy Dąbrowa Tarnowska.

Na działania statutowe zabiegamy też o dotacje z rożnych źródeł. Są to środki ze składek członkowskich, 1% podatku, darowizn, organizacji Pikniku Integracyjnego, Balu Charytatywnego oraz pisania projektów i przystępowania do konkursów ogłaszanych przez Powiat i Urząd Gminy Dąbrowa Tarnowska.

Dzięki środkom, które pozyskujemy zapewniamy naszym podopiecznym rehabilitację domową, hipnoterapię, rehabilitację na basenie oraz zakupujemy podopiecznym leżącym pampersy. Raz w roku, dzięki środkom uzyskanym z grantów konkursowych w Starostwie Powiatowym i Urzędzie Gminy Dąbrowa Tarnowska, organizujemy naszym dzieciom i rodzicom wyjazd terapeutyczny, połączoną z rehabilitacją.

Stowarzyszenie Pomocna Dłoń podjęło też współprace z Grupą Niezrzeszonych Dąbrowian w Chicago, którzy organizując od wielu lat bale charytatywne pośród naszych Polonusów mocno wspierają finansowo członków naszego Stowarzyszenia i nie tylko członków, ale wielu mieszkańców naszej gminy i powiatu, będących w potrzebie.

3 czerwca odbędzie się bieg charytatywny, który dla was organizuje Run Team Dąbrowa Tarnowska.

To prawda, to piękny przykład działań wspomagających nasze Stowarzyszenie. Stowarzyszenia Run Team organizuje bieg Przybij Piątkę co roku, przekazując wszystkie pozyskane środki z organizacji biegów na rzecz Pomocnej Dłoni. Takich ciekawych inicjatyw społeczności Dąbrowskiej i powiatu Dąbrowskiego jest więcej.

Dla kogo są przeznaczone Wasze placówki? Jeśli ktoś potrzebuje wsparcia bo np. ma dziecko niepełnosprawne, jak może do Was trafić?

Od 9 lat rodzice dzieci niepełnosprawnych spotykają się w każdą drugą środę miesiąca o godzinie 17.00 w Domu Parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej. Każdy kto czuje taką potrzebę i ma problem, może na takie spotkanie przybyć i w miłym towarzystwie rodziców wypić kawę i uzyskać wiele cennych rad i odpowiedzi na nurtujące go pytania, dotyczące problemów z chorobą i niepełnosprawnością w rodzinie. Na spotkaniu można otrzymać deklarację członkowską i po jej wypełnieniu stać się członkiem naszego Stowarzyszenia.

Od trzech lat rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz członkowie Zarządu prowadzą charytatywnie Bank Żywności przy Miejskim Ośrodku pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny w Dąbrowie Tarnowskiej. Chcemy w ten sposób pomóc lokalnej społeczności oraz angażując się w pomoc dla innych, zapomnieć o naszych problemach, jakie mamy wychowując niepełnosprawne dziecko. Jest to dla nas forma terapii i integracji.

Za pracę w Stowarzyszeniu Prezes i pozostali członkowie Zarządu oraz rodzice dzieci z niepełną sprawnością nie pobierają wynagrodzenia. Czas poświęcony na prowadzenie placówek to w całości wolontariat, także ten na prowadzenie Banku Żywności, gdzie przekazywane są setki ton żywności dla mieszkańców i prowadzona codziennie ewidencja odbiorców.

Korzystając z okazji w imieniu Zarząd Stowarzyszenia w którego składzie obecnie pracują, oprócz mnie: Halina Sarat, Małgorzata Słupek, Ryszard Święch, Małgorzata Kułaga oraz obecnie honorowy, a wcześniej wieloletni prezes Stowarzyszenia Krzysztof Kaczmarski, pragnę podziękować wszystkim osobom, które wspierają działania statutowe Stowarzyszenia.  Serdecznie zapraszam też do udziału w Pikniku Integracyjnym organizowanym 3 czerwca na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Tarnowskiej, z którego dochód przeznaczony będzie na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Osobom, które chcą wesprzeć finansowo Stowarzyszenie, podajemy numer naszego konta bankowego: 08 9462 0003 2001 0000 4268 0001. Za wszystkie wpłaty już dzisiaj dziękujemy i pamiętajcie Państwo ,,Dobro wyświadczone drugim zawsze wraca podwójnie’’.

Dziękuję za rozmowę

Marzena Gitler

Informacje o Stowarzyszeniu "Pomocna Dłoń" znajdziesz tu

O biegu Przybij Piątkę przeczytasz tu

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje

Rozrywka