niedziela, 21 kwietnia 2019 10:49

Dąbrowianin, Jan Hajdoga zorganizował wystawę w japońskim Niepokalanowie

Autor Marzena Gitler
Dąbrowianin, Jan Hajdoga zorganizował wystawę w japońskim Niepokalanowie

Jan Hajduga, mieszkaniec Dąbrowy Tarnowskiej, a zarazem członek Rycerstwa Niepokalanej zorganizował wystawę poświęconą św. Maksymilianowi. Najciekawsze jest to, że jest obecnie prezentowana w Nagasaki, a konkretnie w Japońskim Niepokalanowie. Wernisaż wpisał się w obchody setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią. Uczestniczył w nim także ambasador RP w Japonii Jacek Izydorczyk oraz Zarząd Instytutu Polskiego w Tokio.

- Wystawa została dobrze przyjęta. Tam tylko niecałe 10 procent to katolicy, ale przyjeżdżają też wierzący z Korei i z innych państw, dlatego padła propozycja, by przygotować wystawę w innych językach - podsumował Jan Hajduga.

W powstaniu japońskiej wystawy pomogli m.in. Ambasada RP i Instytut Polski w Tokio. Można ją obejrzeć w klasztorze, któremu dał początek Św. Maksymilian Maria Kolbe w 1930 r. na przedmieściach Nagasaki. Są plany, aby plansze pokazać także w Tokio. Staraniem Jana Hajdugi do Domu Generalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rycerstwa Niepokalanej w Nagasaki trafiły również relikwie św. Maksymiliana.

inf. UM Dąbrowa Tarnowska, zdjęcia: Archiwum Klasztoru Mugenzai Sono w Nagasaki za Portalem Diecezji Tarnowskiej

Dąbrowa Tarnowska - najnowsze informacje