wtorek, 3 sierpnia 2021 15:00

Deklaracja podatkowa online - wypełnij obowiązek podatkowy nie wychodząc z domu

Autor Artykuł sponsorowany
Deklaracja podatkowa online - wypełnij obowiązek podatkowy nie wychodząc z domu

Informatyzacja weszła już na dobre nie tylko do prywatnego życia Polaków, ale również do urzędowej rzeczywistości. Ministerstwo Finansów każdego roku zachęca, aby deklaracje podatkowe składać w wersji elektronicznej, wykorzystując do tego rządowy program PIT lub inną, dedykowaną temu aplikację. Deklaracja podatkowa online to wygodne rozwiązanie, nie tylko dla urzędników.

  1. Jak wysłać deklaracje podatkowe przez internet?
  2. Jaką deklarację podatkową można wysłać online?
  3. Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami

Niemal każdą deklarację podatkową można złożyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Do tych najpopularniejszych wystarczy aplikacja e-deklaracje, natomiast te mniej popularne, dostępne są do uzupełnienia i wysyłki na portalu podatkowym lub innych stronach o tematyce podatkowej.

Jak wysłać deklaracje podatkowe przez internet?

Zeznania podatkowe do urzędu skarbowego wciąż można przygotować w tradycyjnej formie, a więc papierowo. Wymaga to jednak pobrania odpowiedniego formularza z urzędu lub wydrukowania go samodzielnie, wypełnienia ręcznie oraz zaniesienia do urzędu. Jest to rozwiązanie niekorzystne, szczególnie w przypadku deklaracji, które mają jedynie charakter informacyjny, jak np. deklaracja il-1. Wypełnienie deklaracji podatkowej online to opcja znacznie korzystniejsza czasowo i wygodniejsza. Nie wymaga wyjścia z domu i wizyty w urzędzie, ani posiadania specjalistycznych rozwiązań informatycznych, jak kwalifikowany podpis elektroniczny. Deklaracje podatkowe można wysłać do urzędów skarbowych, urzędów miasta i urzędów gminy, podpisując formularze profilem zaufanym. Do wysyłki potrzebny jest jednak identyfikator podatkowy - numer PESEL dla osób fizycznych lub numer NIP dla przedsiębiorców albo osób prawnych. Potwierdzeniem wysyłki i odbioru deklaracji przez odpowiedni urząd jest urzędowe poświadczenie odbioru, które można wygenerować z systemu informatycznego i wydrukować, jako potwierdzenie wypełnienia obowiązku podatkowego.

Jaką deklarację podatkową można wysłać online?

Niemal każda informacja podatkowa może zostać wysłana do Ministerstwa Finansów za pośrednictwem sieci Internet. Metoda ta jest wykorzystywana najczęściej przy rocznym obliczeniu podatku, jednak to nie jedyna możliwość. Resort Finansów chętnie przyjmuje online również inne deklaracje podatkowe, np. informację podatkową, na podstawie której wyliczany jest podatek leśny (odpowiedni formularz można znaleźć na https://przyjazne-deklaracje.pl/jak-zlozyc-informacje-il-1-on-line-przyjazne-deklaracje/), lub podatek od środków transportowych. Część deklaracji funkcjonuje już jedynie w formie elektronicznej. Należy do nich m.in. jednolity plik kontrolny, a także deklaracja podatku od towarów i usług czy roczne deklaracje dotyczące podatku pobranego od wynagrodzeń pracowników i zleceniobiorców (PIT-4R).

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami

Obowiązek dostarczenia do urzędu skarbowego rozliczeń podatkowych ciąży na każdym podatniku. Za namową Ministerstwa Finansów wielu podatników przesyła swoje deklaracje online, jednak stwarza to potencjalną możliwość na kradzież danych osobowych. Aplikacje rządowe i najpopularniejsze programy do rozliczania PIT są łakomym kąskiem dla hakerów, którzy za pomocą nowatorskich technik próbują zdobyć dane osobowe i finansowe z przesyłanych deklaracji. Chcąc rozliczyć się przez internet. warto więc zwrócić uwagę na autentyczność deklaracji, oferowanych przez aplikację lub zamieszczonych na stronach internetowych. Strony te powinny mieć również odpowiednie zabezpieczenia.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka