piątek, 30 kwietnia 2021 13:44

Depilacja laserowa w pytaniach i odpowiedziach - co musisz o niej wiedzieć?

Autor Artykuł sponsorowany
Depilacja laserowa w pytaniach i odpowiedziach - co musisz o niej wiedzieć?

Idealnie gładkie ciało to marzenie wielu kobiet, nie tylko latem, ale także podczas chłodniejszych miesięcy. Sposobów na uzyskanie go jest kilka, a wśród nich tradycyjne golarki, usuwanie niechcianych włosków za pomocą wosku, depilatora, czy też pasty cukrowej. Najskuteczniejszą i przede wszystkim trwałą metodą jest także depilacja laserowa, na którą decyduje się coraz więcej osób. Pomimo ogromnej popularności tego zabiegu nadal budzi on pewne wątpliwości. Co zatem należy wiedzieć na ten temat? Oto 5 pytań i odpowiedzi!

Kto może skorzystać z depilacji laserowej?

Z zabiegu usuwania niechcianego owłosienia na ciele może skorzystać większość osób, zwłaszcza tych, którym dokuczają ciemne i grube włoski. Ze względu na konieczność unikania słońca, depilacja laserowa powinna być wykonywana w sezonie jesienno-zimowym. Oprócz przeciwwskazań, które wyklucza się podczas konsultacji poprzedzającej zabieg, z pewnością nie będzie wykonanie go w przypadku:

  • łuszczycy,
  • ciąży,
  • egzemy skórnej,
  • zabiegów chirurgicznych przebytych w niedalekim czasie,
  • aktywnych infekcji skórnych.

Ile zabiegów depilacji laserem należy wykonać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ilość wizyt w salonie kosmetycznym waha się z reguły od 4 do 10 i jest uzależniona od koloru skóry, grubości, koloru i rodzaju włosków, a także indywidualnych predyspozycji. Najbardziej skuteczna jest depilacja laserowa w przypadku ciemnego owłosienia i jasnej karnacji, jednak i od tej reguły bywają wyjątki. Między poszczególnymi zabiegami wymagane jest około trzy tygodnie przerwy, a po skończonej serii dobrze jest powtarzać pojedynczą wizytę raz do roku.

Jak przygotować się do zabiegu w salonie kosmetycznym?

Najważniejsza kwestia, której należy bezwzględnie przestrzegać przed przystąpieniem do depilacji laserowej, jest odpowiedni odstęp czasu, dzielący zabieg od ostatniego opalania. Wynosi on między czterema a sześcioma tygodniami, tyle samo, co wymagana przerwa między datą mechanicznego usuwania włosków z danego miejsca na ciele.

Dlaczego tak ważne jest, aby nie opalać się przed wizytą w salonie kosmetycznym? Wystawianie się na działanie promieni słonecznych powoduje wzrost barwnika skóry, zwanego melaniną. Światło lasera powinno zaś kumulować się w melaninie zawartej we włosach, nie naskórku. Wykonanie zabiegu na opalonej skórze nie tylko znacząco obniża jego efektywność, ale także grozi oparzeniem. Dwa tygodnie przed depilacją laserową należy zrezygnować z peelingów chemicznych, samoopalacza, kremów do depilacji, a także nie przyjmować antybiotyków. Dzień przed wizytą w salonie urody należy ogolić maszynką włosy w danym miejscu, a następnego dnia zrezygnować z balsamów i kremów.

Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Podobnie, jak i każdy inny zabieg, wykonywany w profesjonalnym salonie kosmetycznym, tak i depilacja laserowa powinna być poprzedzona konsultacją, w której trakcie ustalany jest typ skóry, rodzaj włosków, a także wykluczane ewentualne przeciwwskazania. Na podstawie wywiadu i oceny indywidualnych cech skóry dobierane są parametry lasera oraz wykonywana próba na niewielkim obszarze skóry. Jeśli wszystko jest w porządku i nie występuje żadna reakcja alergiczna, kosmetolog rozpoczyna zabieg. To, czy jest on bolesny, zależy od progu bólu danej osoby oraz miejsca, w którym wykonuje się depilację, jednak regułą jest regularne schładzanie danego obszaru skóry. Po zakończeniu całego procesu, miejsce na ciele smarowane jest specjalnym kremem łagodzącym podrażnienia.

Jak postępować tuż po zabiegu depilacji laserowej?

Tuż po depilacji laserowej skóra często jest podrażniona i mocno zaczerwieniona, co może utrzymywać się nawet do kilku dni. Podczas jej rekonwalescencji należy regularnie smarować dane miejsce maścią łagodzącą i zrezygnować z wszelkich aromatyzowanych i inwazyjnych preparatów do higieny. Dobrze jest unikać pocierania ręcznikiem, noszenia ciasnych ubrań w danym miejscu, a także wstrzymać się ze stosowaniem kosmetyków złuszczających przynajmniej dwa tygodnie.

Artykuł powstał we współpracy z revision.com.pl

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje