wtorek, 18 października 2022 14:12

Dlaczego nie każdy pacjent może sam wybrać konkretną procedurę laserowej korekcji wady wzroku?

Autor Artykuł zewnętrzny
Dlaczego nie każdy pacjent może sam wybrać konkretną procedurę laserowej korekcji wady wzroku?

Pacjenci, którzy decydują się na laserową korekcję wady wzroku bardzo często mają dużą wiedzę na temat metod i technik chirurgii refrakcyjnej. Nic w tym zaskakującego - te ultranowoczesne metody i techniki budzą żywe zaciekawienie wszystkich, którzy mają problemy ze wzrokiem, a wiedza o nich czyni z krótkowidzów czy dalekowidzów bardzo świadomych swoich potrzeb pacjentów.

Zapytaliśmy dr Victora Derhartuniana z Kliniki Laserowej Korekcji Wzroku Swisslaser w Warszawie, dlaczego nie każdy pacjent może sam wybrać konkretną procedurę laserowej korekcji wady wzroku.

Często więc zdarza się, że podczas badań kwalifikacyjnych do operacji, rozmawiają oni z lekarzem niemal jak równy z równym. Prędzej czy później zawsze pada pytanie: doktorze, czy mogę sam wybrać metodę korekcji spośród wszystkich dostępnych w pana klinice?

Nie każdy pacjent może wybrać konkretną procedurę laserowej korekcji wady wzroku. Dlaczego?

Tylko jeśli twoja rogówka ma odpowiednią grubość, a inne sprawdzane przez specjalistę parametry oka, które planuje się operować laserem, są prawidłowe (czytaj: idealne), lekarz może dać Ci wybór pomiędzy różnymi procedurami. Ale takie idealne oko o książkowych parametrach nie zdarza się często - zwłaszcza u osób, które mają dużą wadę wzroku.

Należy mieć świadomość, że nie ma lepszych i gorszych metod laserowej korekcji wad wzroku. Jest ich tak dużo (i wciąż powstają nowe), żeby możliwe było dobranie najwłaściwszej metody do różnych potrzeb anatomicznych oka. O tym, czy i jaką metodą możliwa jest laserowa korekcja wzroku ostatecznie przesądza proporcja korygowanych dioptrii do grubości rogówki.

Różne wady wzroku są korygowane rożnymi metodami. Metody powierzchniowe nie nadają się do korekcji dalekowzroczności lub dużego astygmatyzmu, a metoda lasik/femtolasik nie nadaje się do korekcji wad wzroku przy cienkich rogówkach. Najnowsze technologie operacyjne umożliwiają łączenie operacji krótko-/dalekowzroczności z jednoczesnym usunięciem innych wad wzroku, np. astygmatyzmu.

Obecnie w procesie diagnostycznym i badaniach kwalifikacyjnych (a później także podczas całego zabiegu laserowej korekcji wady wzroku) wspiera okulistę sztuczna inteligencja (AI). To właśnie dzięki temu, że AI jest w stanie w krótkim czasie przetworzyć bardzo wiele danych, także tych wielce skomplikowanych albo takich, które mogłyby umknąć naszej uwadze czy wręcz być dla nas (i dla lekarza, i dla doskonale dosinformowanego pacjenta) niezauważalne i których analiza zajęłaby mu mnóstwo czasu, możliwe jest projektowanie operacji okulistycznych “na miarę”. Nawet bardzo doświadczony i nieustannie doszkalający się lekarz nie jest w stanie wychwycić wszystkich informacji, jakie “zaszyfrowane” są np. w obrazie rogówki (to jej bezpośrednio dotyczy interwencja laserem podczas operacji krótko- czy dalekowzroczności). Sztuczna inteligencja pomaga szybko i bez pomyłek zebrać informacje na temat oka konkretnego pacjenta i trafnie podjąć decyzję czy i jaką metodą może być ono operowane.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka