wtorek, 23 marca 2021 09:51

Dodatkowe pieniądze dla stulatków. W Małopolsce mamy ich niemal 200

Autor Norbert Kwiatkowski
Dodatkowe pieniądze dla stulatków. W Małopolsce mamy ich niemal 200

Sto lat. Magiczna liczba, o której chyba każdy z nas marzy, by móc jej dożyć zwłaszcza w tych ciężkich czasach. W Małopolsce takich przypadków mamy niemal 200. Są to osoby, którym przysługuje comiesięczne tzw. świadczenie honorowe, wypłacane przez ZUS.

Wysokość takiego świadczenia równa się kwocie bazowej, którą używa się do obliczania emerytur i rent. Ustalana jest corocznie, a jej wysokość to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o pobrane składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie świadczenie honorowe wynosi 4512,41 złotych.

No to może troszkę statystyk z naszymi wyjątkowymi wiekowymi bohaterami. Najstarszą osobą jest 110-letnia mieszkanka Krakowa, natomiast drugie miejsce zajmuje zapewne "wciąż młody duchem" mężczyzna, mieszkający w powiecie gorlickim, który naliczył sobie już 108 wiosen.

Najwięcej świadczeń honorowych wypłaca... tutaj bez niespodzianki, ze względu na wielkość aglomeracji - krakowski ZUS i jest ich 108.

Warto podkreślić również sam proceder przyznawania tzw. świadczenia honorowego. Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają żadnego wniosku o świadczenie honorowe. W momencie ukończenia stu lat świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu przez Prezesa ZUS.

Na sam koniec nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wszystkim posiadaczom trzycyfrowej liczby lat na karku, by żyli, choćby kolejne sto!

Źródło: ZUS

Foto: YouTube/screen

Małopolska - najnowsze informacje