środa, 4 września 2019 14:22

Dożynki wojewódzkie w Zakliczynie. Zobacz jakie nagrody rozdano!

Autor Marzena Gitler
Dożynki wojewódzkie w Zakliczynie. Zobacz jakie nagrody rozdano!

To były prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej! Tak o prezentowanych wieńcach mówiono podczas dożynek wojewódzkich, które odbyły się w Zakliczynie. Ogłoszono, że tytuł sołtysa Małopolski w tym roku przypadł Andrzejowi Królowi, sołtysowi Uniszowej w gminie Ryglice, a koncert zespołu Golec uOrkiesta zgromadził tysiące osób.

Dożynki w Zakliczynie, które odbyły się 1 września rozpoczęła msza św. polowa, którą odprawił biskup tarnowski ks. dr Andrzej Jeż w asyście innych kapłanów. W homilii duszpasterz dziękował rolnikom za obsiane i zagospodarowane pola. Podkreślał, że produkowana w naszym województwie żywność jest zdrowa, atrakcyjna i wysokiej jakości. Apelował o odkrycie na nowo wartości ziemi, o szacunek dla niej, podtrzymywanie całego przekazu kulturowego, jaki jest z nią związany, a także infrastruktury, która pozostała w krajobrazie rozdrobnionych gospodarstw Małopolski.

Starostami dożynkowymi byli Jolanta i Mariusz Staszewscy z Lusławic, którzy na kilkuhektarowym gospodarstwie rodzinnym uprawiają zboża, a także ekologiczne owoce i warzywa. Przekazali oni okazały bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów marszałkowi Małopolski Witoldowi Kozłowskiemu. Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak podziękował za przyznanie organizacji dożynek dla Małopolski wschodniej.

Było 30 wieńców dożynkowych. W kategorii wieńca współczesnego za najpiękniejszy uznano wieniec z Sieciechowic w gminie Wierzchosławice, a tradycyjnego z Poręby Radlnej w gminie Tarnów. Nominowanych do nagrody w konkursie na najlepszego sołtysa Małopolski było w tym roku 44 sołtysów. W Zakliczynie ogłoszono, że zwyciężył Andrzej Król, sołtys Uniszowej w gminie Ryglice.

W czasie dożynek nie zabrakło stoisk regionalnych i kapel ludowych. Występ zespołu Golec uOrkiestra, który wykonał swoje największe przeboje, zgromadził prawdziwe tłumy.

Dożynki w Zakliczynie swoją obecnością zaszczycili: wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, posłowie: Urszula Augustyn, Urszula Rusecka, Norbert Kaczmarczyk i Michał Wojtkiewicz, senator Kazimierz Wiatr oraz Marta Malec-Lech i Anna Pieczarka z zarządu województwa. Odczytane zostały okolicznościowe listy m.in. od prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

inf. i foto: UMWM

Tarnów - najnowsze informacje