środa, 15 września 2021 06:33

Droga ma odkorkować Wadowice, ale mieszańcy blokują budowę. Ponad 3 mln dotacji przepadnie?

Autor Mirosław Haładyj
Droga ma odkorkować Wadowice, ale mieszańcy blokują budowę. Ponad 3 mln dotacji przepadnie?

Od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie zależy przyszłość właścicieli 16 nieruchomości Wadowic i nowej drogi, która ma odciążyć miasto.

Władze Wadowic tłumaczą, że w mieście potrzeba objazdów, które odkorkują centrum oraz drogi krajowe nr 28 i 52 przy wjazdach. Projekt przebudowy wiele lat czekał na realizację, ponieważ do tej pory brakowało na niego pieniędzy. W tym roku gmina przeznaczyła na inwestycję zakładającą przedłużenie ulicy Spółdzielców w taki sposób, by była ona skrótem na rynek ponad 3 mln zł z rządowej dotacji.

–Pozyskaliśmy 3 miliony 155 tysięcy złotych na rozbudowę ulicy Spółdzielców. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To najwyższa dotacja spośród wszystkich gmin w powiecie wadowickim

–wyjaśniał jakiś czas temu burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Pomysł jednak spotkał się z oporem 16 mieszkańców Wadowic. Nowa droga ma przebiegać w sąsiedztwie ich nieruchomości.

– Mamy teraz przed domem łąkę, drzewa. Inwestycja spowoduje, że będzie tu ulica o dużym natężeniu ruchu, a ulica Spółdzielców zmieni się w małą obwodnicę. Nasze domy stracą na wartości

– mówi nam pan Andrzej, jeden z protestujących.

Właściciele 16 nieruchomości zaskarżyli do wojewody małopolskiego, a potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wydaną przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach zgodę na wykonanie przebudowy ul. Spółdzielców. Decyzja została uchylona do ponownego rozpoznania przez wojewodę, który ją utrzymał.

Mieszkańcy postanowili decyzję wojewody zaskarżyć do WSA. Protestujący mogą opóźnić, a w najgorszym razie zablokować planowaną inwestycję.

– Od ewentualnego wyroku WSA przysługuje jeszcze skarga kasacyjna do NSA, jeśli i z tej możliwości protestujący skorzystają trudno będzie ruszyć z budową

– wyjaśnia "Gazecie Krakowskiej" jeden z wadowickich urzędników.

Bartosz Kaliński burmistrz Wadowic uważa, że inwestycja nie jest zagrożona.

Nowa droga

Jeśli dojdzie do budowy, nowa droga połączy prowadzącą do parku miejskiego Aleję Wolności z Aleją Matki Bożej Fatimskiej, która z kolei prowadzi do drogi krajowej nr 28 w kierunku Suchej Beskidzkiej. Łączyć je ma ulica Spółdzielców, która obecnie kończy się na wzniesieniu nad miastem. Dobudowana część przecinałaby wzgórze i kończyła się tuż przy wadowickim rynku. Urzędnicy zamierzają przedłużyć ją do skrzyżowania Alei Matki Bożej Fatimskiej z ulicą Poprzeczną, gdzie miałoby powstać rondo. Po remoncie ulica Poprzeczna ma stać się dwukierunkowa i pozbawiona miejsc parkingowych.

Inf.: Gazeta Krakowska
Fot.: wikimapia

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje