poniedziałek, 5 sierpnia 2019 14:26

Drożejowice: I Festiwal Ogórka udany na przekór pogodzie

Autor Marzena Gitler
Drożejowice: I Festiwal Ogórka udany na przekór pogodzie

6 lipca mieszkańcy miejscowości Drożejowice zorganizowali I w historii Festiwal Ogórka. Nie powinno to dziwić nikogo, gdyż Panie z KGW Drożejowice są posiadaczkami prestiżowego certyfikatu „Dziedzictwo Kulinarne Regionu”. To właśnie kiszony ogórek z Drożejowic podbił serca i podniebienia komisji decydującej o obecności produktów na tej jakże renomowanej liście.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich wraz z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Radą Sołecka postanowili zorganizować Festiwal Ogórka, który będzie miał na celu propagowanie tego produktu. Do pracy zaangażowali się prawie wszyscy mieszkańcy wioski a przy okazji okazało się że w Drożejowicach są jeszcze dwie okazje do świętowania – jubileusz dziesięciolecia zespołu Drożanie oraz oddanie do użytku boiska sportowego.

Przygotowania do festiwalu trwały wiele miesięcy, ale wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Boisko sportowe przygotowane jak na mistrzostwa świata w piłce nożnej, goście zaproszeni i program święta zaplanowany w najmniejszych szczegółach.
Od samego poranka na boisku sportowym zaroiło się od ludzi , którzy pracowicie jak mrówki dopinali przygotowania do festiwalu. Na scenie pojawiły się dekoracje a na stołach smakowitości. Bo motywem przewodnim festiwalu były oczywiście potrawy z ogórka czyli pojawiły się zupa ogórkowa, chłodnik z ogórka, sałatka ziemniaczana z ogórkami, sałatka jarzynowa z ogórkiem kiszonym czy lemoniada z ogórka.

I kiedy wszystko było już gotowe w pięknym słońcu i w wysokiej temperaturze rozpoczął się I Festiwal Ogórka w Drożejowicach. Ale piękna słońce towarzyszyło organizatorom jedynie przez około pół godziny bo chmury, które zasnuły niebo sprowadziły ulewę, jakiej mieszkańcy już dawno nie mieli okazji przeżyć. Ulewę , która zamieniła boisko w staw, scenę w basen a sprzęt nagłaśniający pozbawiła mocy.

Wszystko musiało zostać przeorganizowane i festyn został zamieniony w biesiadę wszystkich gości pod ogromnym namiotem. Jedynym z punktów programu, który został zrealizowany mimo deszczu był mecz KGW z drużyną gości Festiwalu. I było to wyjątkowe widowisko.

Pomimo całkowicie odmienionego scenariusza goście imprezy I Festiwal Ogórka ocenili bardzo dobrze.

mat. prasowe

Proszowice - najnowsze informacje