wtorek, 1 grudnia 2020 13:02

Dyrektor Auschwitz nadal chce odbyć karę za 13-letniego Omara Farouq’a

Autor Wiktoria Mitura
Dyrektor Auschwitz nadal chce odbyć karę za 13-letniego Omara Farouq’a

Dyrektor Muzeum Auschwitz nie doczekał się odpowiedzi na jego pierwszy list skierowany do prezydenta Nigerii. Dyrektor jednak nie daje za wygraną i postanowił wysłać kolejny. Została do niego dołączona lista ponad 300 osób, które odpowiedziały na wezwanie i zadeklarowały wolę walki o uwolnienie chłopca.

Historia 13-letniego Omara Farouq’a jest niezwykle poruszająca. Chłopiec został skazany na 10 lat więzienia za bałwochwalstwo. We wrześniu dyrektor Piotr Cywiński wysłał list do prezydenta Nigerii w tej właśnie sprawie. Uważa, że wyrok jest niedorzeczny i prosił o zastosowanie dla niego prawa łaski.

"Niezależnie od tego, co powiedział, ze względu na swój wiek chłopiec nie może być traktowany jako w pełni świadomy i odpowiedzialny za swoje czyny" - pisał w liście Cywiński. "Nie można narazić go na utratę większości jego młodości, pozbawienie życiowych szans oraz stygmatyzację psychiczną, emocjonalną i edukacyjną, która odbije się na całym jego życiu".

Dyrektor Muzeum Auschwitz był i jest gotów odbyć miesiąc kary z tego wyroku w nigeryjskim więzieniu. W swoim pierwszym liście napisał też, że zbierze 119 wolontariuszy, którzy spędzą odpowiedni czas w więzieniu.

Niestety prezydent Nigerii nie odpowiedział na ten list. Dyrektor postanowił, że się nie podda i nadal będzie walczył o uwolnienie chłopca. W kolejnym liście napisał:

"Do dziś zgłosiło się nie 119, a 300 osób gotowych do odbycia miesiąca kary więzienia. W załączeniu znajduje się lista osób, które się zgłosiły. Są wśród nich profesorowie, studenci, dziennikarze, duchowni, biznesmeni, eksperci od praw człowieka, ale także emeryci i osoby bezrobotne".

"Ponieważ liczba chętnych wykracza zdecydowanie poza proponowaną przeze mnie wstępnie liczbę 120 osób, być może inna osoba skazana na tej samej podstawie za bałwochwalstwo mogłaby także wówczas zostać beneficjentem takiego zastępczego rozwiązania. Nie kryję, że los aktorki Rahamy Sadau, która jest z podobnego tytułu zagrożona karą śmierci, jest dla mnie wyjątkowo szokujący".

Trzeba podkreślić, że jest to niezwykły gest ze strony dyrektora Muzeum Auschwitz, ale nie tylko jego. Aż 300 osób jest chętnych do odbycia miesiąca kary za 13-letniego chłopca. Czyto sprawi, że prezydent Nigerii zareaguje na tą sytuację i ułaskawi Omara?

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka