poniedziałek, 28 lutego 2022 01:45

"Dzieciaki przynoszą swoje misie i kieszonkowe". Niepołomiczanie wiedzą jak organizować pomoc

Autor Marzena Gitler
"Dzieciaki przynoszą swoje misie i kieszonkowe". Niepołomiczanie wiedzą jak organizować pomoc

W Niepołomicach powstał Ośrodek Koordynacji Pomocy dla Ukrainy. Poprowadzi go Fundacja Lepsze Niepołomice. Pomoc dla uchodźców trwa tu już od piątku. To pomoc w transporcie, darach i pomoc finansowa. Teraz akcja będzie jeszcze lepiej koordynowana.

Niepołomice na wieść o rosyjskim ataku na Ukrainę od razu zaangażowały się w akcję pomocy.

Już 24 lutego na Rynku przy pomniku Justyny odbyła się spontaniczna manifestacja solidarności z zaatakowanym narodem. Dzień później na stronie Miasta i Gminy Niepołomice uruchomiono formularz, w którym mieszkańcy mogli zadeklarować jakiej pomocy chcą i mogą udzielić. O konkretne wsparcie zaapelował burmistrz Roman Ptak. Gmina od 25 lutego w siedzibie Straży Miejskiej w Niepołomicach uruchomiła całodobowy punkt informacji dla uchodźców z Ukrainy, który zbierał informacje na temat aktualnych potrzeb uchodźców z Ukrainy i koordynował zapotrzebowanie na miejsca noclegowe z tymi, którzy je oferowali. Opublikowała też listy najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców.

➡️POMOC DLA UKRAINY - POMOC UKRAIŃCOM⬅️ Garść informacji: - całodobowy punkt informacji dla uchodźców z Ukrainy będzie...

Opublikowany przez Roman Ptak - Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Piątek, 25 lutego 2022

Zbiórki prowadziły: EDUCATO, Fit Cake, Akademia Karate Tradycyjnego Niepołomice, AKT Niepołomice-Kraków i Dojo w TAURON Arenie Kraków.

W sobotę i niedzielę na Rynku w Niepołomicach stanął namiot Fundacji Lepsze Niepołomice, który błyskawicznie się zapełnił darami. "Niepołomiczanie jak zwykle dali radę! Nie minęły dwie godziny zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy, a magazyn niemal pełen. Nikt nie odmawia pomocy. Mieszkańcy przynoszą naręcza darów: ubrania, środki czystości, krzesełka dla dzieci, jedzenie. W zbiórce uczestniczą nie tylko dorośli, ale i dzieciaki przynosząc swoje misie czy wrzucając do skarbonki własne kieszonkowe. Bo takim właśnie jesteśmy narodem. Gdy świat jednoczy się w walce z agresją, my jednoczymy się w niesieniu dobra. Niech żyje Polska. Niech żyje Ukraina" - podsumował akcję Szymon Urban.

Niepołomiczanie jak zwykle dali radę! Nie minęły dwie godziny zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy 💙💛, a magazyn niemal...

Opublikowany przez Szymona Urbana Sobota, 26 lutego 2022

Gmina zapowiedziała też, że od 1 marca planuje ogłosić zbiórki w szkołach i remizach strażackich, gdzie będzie gromadzić podarowane rzeczy.

Ruszyli po uchodźców

Jeszcze zanim uruchomiono zbiórki, niepołomiczanie swoimi pojazdami ruszyli na granice. Pierwsze 50 samochodów wyruszyło z Niepołomic do Przemyśla 25 lutego o godz. 22:30. "Dostaliśmy informację, że dotarł tam pociąg z około 1000 uchodźców. Niepołomiccy kierowcy pomogą przetransportować ich do Lublina, Krakowa, Rzeszowa. Możemy spodziewać się, że spora grupa osób przyjedzie około 4-5 rano do Niepołomic. Każdy z samochodów oznaczyliśmy plakietką, aby kierowcy mogli się wzajemnie identyfikować" - poinformowała Fundacja Lepsze Niepołomice.

W sobotę, 26 lutego, około 4 rano pierwsze samochody z uchodźcami przyjechały do Niepołomic. "Część transportowana jest od razu do Krakowa, na dworzec PKP lub na lotnisko.  Pozostali kwaterowani są w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym. Większość kierowców, którzy wyjechali wczoraj wieczorem ciągle czeka na dworcu w Przemyślu. Jest uszkodzona trakcja, nie dojeżdżają pociągi, spodziewamy się, że większa grupa dojedzie do Niepołomic około 10:00" - czytamy w poście.

Około 4 rano przyjechały pierwsze samochody z osobami z Ukrainy. Część transportowana jest od razu do Krakowa, na...

Opublikowany przez Fundacja Lepsze Niepołomice Piątek, 25 lutego 2022

Cześć kierowców po przywiezieniu Ukraińców do Lublina, Krakowa czy Niepołomic pojechała po kolejne osoby. Do Niepołomic przywieziono około 20 uchodźców, których zakwaterowano w części hotelowej obserwatorium astronomicznego. Czekały na nich pokoje i ciepłe posiłki.

Fundacja oszacowała, że dzięki piątkowemu wyjazdowi udało się pomóc w podróży około 200 osobom.

26 lutego kierowcy umówili się na kolejny wyjazd. Akcja była bardzo dobrze zorganizowana. Kierowcy z Niepołomic przygotowali co najmniej 130 miejsc w ponad 30 samochodach oraz 50 fotelików dla dzieci. Transport, który oferowali był bezpłatny.

Pokazali wielkie serca

W sobotę wieczorem tak podsumowało akcję pomocy miasto: "Mieszkańcy gminy Niepołomice po raz kolejny pokazali wielkie serca! Ogromna ilość produktów znalazła się w koszach zbiórki na rynku w Niepołomicach, czy pod stadionem Puszczy Niepołomice. Z rynku o godz.18.00 kolejne samochody wyruszyły na granicę. Od naszych ukraińskich gości wiemy, że najpilniejsze są dla nich ręczniki, grzebienie, pantofle, klapki. Zbiórka na rynku potrwa jeszcze jutro od godz.11.00. "

Mieszkańcy gminy Niepołomice po raz kolejny pokazali wielkie serca! Ogromna ilość produktów znalazla się w koszach...

Opublikowany przez Miasto i Gmina Niepołomice Sobota, 26 lutego 2022

W niedzielę podsumowano zbiórkę, prowadzoną przez Fundację Lepsze Niepołomice w budynku Sokoła. Oprócz darów w ciągu dwóch dni zebrano też do puszki 19 183,83 zł i 70 Euro.

Podsumowanie zbiórki rzeczowej na Rynku w Niepołomicach. I informacje co dalej :).

Opublikowany przez Fundacja Lepsze Niepołomice Niedziela, 27 lutego 2022

- Zakończyliśmy dzisiaj zbiórkę na Rynku. Zbieraliśmy rzeczy potrzebne dla uchodźców. Jesteśmy teraz w magazynie Sokoła, gdzie przeprowadzono już została segregacja zebranych rzeczy. Mamy już informację, co jest potrzebne, czego jest za dużo. Chcielibyśmy, żeby kolejne zbiórki darów rzeczowych były skoordynowane i kierunkowane na nasze potrzeby - mówi Paweł Pawłowski Prezes Fundacji Lepsze Niepołomice. Małgorzata Juszczyk informuje o tym, co jest aktualnie potrzebne. To ręczniki, bielizna, kabanosy, przekąski, woda butelkowana, przeciery dla maluszków - coś, co można zabrać w podróż. Potrzebne są też opatrunki, elektrolity, materace. Te rzeczy zostaną wysłane na granicę w Ukrainą. - Większość uchodźców, którzy przyjeżdżają do Niepołomic, przyjeżdża tutaj na chwilę. Po jednym, dwóch dniach, gdy się prześpią, zjedzą coś jadą dalej - dodaje. Zapewnia też, że Fundacja będzie na bieżąco zbierać i publikować wszystkie informacje o pojawiających się potrzebach i koordynować akcję.

Decyzja, że w Niepołomicach powstanie Ośrodek Koordynacji Pomocy przy Fundacji Lepsze Niepołomice zapadła w niedzielę, podczas spotkania Centrum Zarządzania Kryzysowego. Ośrodek będzie miejscem, które będzie odpowiedzialne za koordynację działań pomocowych i wolontariatu na terenie gminy Niepołomice. "Wszelkie pytania, prośby, problemy związane z pomocą dla uchodźców przesyłajcie na adres: okp@lepszeniepolomice.pl. Nr telefonu: 666 838 060." - poinformowała Fundacja.

👉 Dziś podczas spotkania Centrum Zarządzania Kryzysowego podjęta została decyzja o utworzeniu miejsca, które będzie...

Opublikowany przez Fundacja Lepsze Niepołomice Niedziela, 27 lutego 2022

fot. Fb. Fundacja Lepsze Niepołomice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje