Od niedzieli 15 marca zamknięte zostały na 10 dni granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami mogą wracać do Polski, ale będą poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, ale transport cargo działa. Towary będą wyjeżdżały i wjeżdżały do Polski bez zakłóceń. Kogo nie obowiązuje zakaz?
Zamknięte granice - co to oznacza?
Polacy wracający do Polski odbędą 14-dniową kwarantannę domową
Obywatele, którzy znajdują się obecnie poza Polską, mogą wracać do kraju. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.
Wyjątkiem są osoby:
- z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim,
- kierowcy transportu kołowego – np. autobusów i busów.
Nie będą musiały one przebywać kwarantanny.
Powrót do kraju lotem czarterowym albo transportem kołowym
Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Natomiast wszystkie międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe zostaną zawieszone.
Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.
W konferencji prasowej, która odbyła się 14 marca o godz. 18.30, premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że wszyscy Polacy pozostający za granicami będą mogli wrócić do kraju. Rząd zapewni loty czarterowe, w których ceny biletów zostaną zryczałtowane (takie same dla wszystkich, bez względu na to, kiedy ktoś się na nie zarejestruje). Rząd dopłaci do cen przelotu ze specjalnego funduszu - zapewnił premier.
Nie wszyscy obcokrajowcy objęci zakazem wjazdu do Polski
Tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców. Część z nich nadal będzie mogła jednak przyjeżdżać do naszego kraju. Wśród nich są:
- małżonkowie obywateli polskich,
- dzieci obywateli polskich,
- osoby posiadające Kartę Polaka,
- osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.
Wojsko nie zamyka ulic i miast
Ograniczony zostanie napływ obcokrajowców do Polski, ale nie zostaną zamknięte miasta. Nie ma potrzeby, aby w tym momencie otaczać kordonem sanitarnym żadnej miejscowości – sytuacja tego nie wymaga - uważa Rząd.
Wspólne działania regionu
Zdecydowaliśmy się jako polski rząd w maksymalnym stopniu ograniczyć przepływ ludzi - poinformował Rząd. - To zapobiegnie szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Podobne działania wdrożyły już także kraje grupy Wyszehradzkiej, które ograniczyły drastycznie ruch międzynarodowy. Tylko wspólne i spójne działanie wszystkich regionu zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej
W nocy z soboty na niedzielę (14/15 marca 2020 r.) został ograniczony ruch międzynarodowy w Polsce. - W naszym kraju osób zakażonych jest wciąż stosunkowo niewiele, ale w pozostałych krajach europejskich – przypadki idą w tysiące. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby przywozić wirusa do Polski, żeby zarażać kolejnych naszych obywatel - poinformował Rząd. - Dlatego też zdecydowaliśmy się przywrócić tymczasowe kontrole graniczne. Natomiast krajowy transport autobusowy, kolejowy i lotniczy będzie działać normalnie.
Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Polacy powracający do kraju oraz cudzoziemcy, których nie obowiązuje zakaz wjazdu do kraju, będą objęci 14-dniową domową kwarantanną. Transport kołowy i drogowy będzie zachowany – busy, autokary, samochody osobowe będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski. Transport cargo będzie również działać normalnie.
Kogo nie obowiązuje zakaz wjazdu na teren Polski?
- Obywateli RP
- Cudzoziemców, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP
- Osób, które posiadają Kartę Polaka
- Dyplomatów
- Osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach, wojewoda na terenie województwa do którego chce przenieść się cudzoziemiec niewskazany w poprzednich tiretach, może udzielić zgodę na wjazd na terytorium RP
- Cudzoziemców, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.
Kogo z przyjeżdzających do kraju nie obowiązuje kwarantanna?
Obowiązkowa kwarantanna nie obowiązuje:
- osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie;
- cudzoziemców, którzy mieszkają w kraju sąsiednim, ale pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie;
- zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki.
Każdy obywatel Polski może wrócić do kraju. Do kraju wpuszczone zostaną też samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Czy można wyjechać z Polski?
Tak. Polskę będzie można opuścić transportem kołowym na przejściach granicznych. Ograniczenia dotyczą wjeżdżania do kraju.
Pracuję za granicą i codziennie dojeżdżam do mojej pracy. Co w moim przypadku?
Z zamknięcia granic wykluczone zostały między innymi osoby, które pracują za granicą i codziennie dojeżdżają do pracy. Dotyczy to zarówno Polaków pracujących za granicą, jak i obcokrajowców pracujących w Polsce i dojeżdżających codziennie. Obcokrajowcy mogą przyjeżdżać do pracy za okazaniem odpowiedniego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie i nie są w takiej sytuacji objęci kwarantanną.
Zamknięcie granic obowiązuje do 24 marca. Okres może być przedłużony.
Szczegółowe informacje o tym, co oznacza zamknięcie granic można znaleźć na stronie Rady Ministrów (TU).
zobacz też:

