czwartek, 6 stycznia 2022 09:04

Dziś wyruszy uroczysty Orszak Trzech Króli. Wiemy, gdzie można go oglądać!

Autor Mirosław Haładyj
Dziś wyruszy uroczysty Orszak Trzech Króli. Wiemy, gdzie można go oglądać!

Uroczysty Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Krakowa już dziś (6 stycznia)! W dobie epidemii koronawirusa, dzięki nowej formule, odbędzie się zarówno w Internecie, jak i w przestrzeni publicznej. Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa „Dzień dziś wesoły!” pochodzące z kolędy „Z narodzenia Pana”.

Orszak przejdzie trzema trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego parku Wioski Świata oraz z placu Matejki. Będą to trzy zgromadzenia publiczne, a limit pojedynczego zgromadzenia to 100 osób. W związku z koniecznością przestrzegania ograniczeń, osoby obserwujące przemarsz orszaku proszone są, by nie dołączać do niego. Chętni mogą za orszakiem podążać indywidualnie i z zachowaniem odległości.

Orszakowe trasy

Orszak czerwony – europejski przejdzie trasą spod katedry na Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką.

Orszak zielony – symbolizujący kontynent azjatycki, wyruszy z salezjańskiego parku Wioski Świata, przy ul. Tynieckiej, a dalej do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej. Stamtąd trasą: ul. Bałuckiego – przez rynek Dębnicki – Most Dębnicki – Retoryka – Garncarską – Studencką do kościoła św. Anny i przed nim skręci w Planty do ulicy Szewskiej, a dalej nią do Rynku Głównego.

Orszak niebieski – afrykański wyruszy z placu Matejki i przejdzie ulicą Floriańską na Rynek Główny.

Aktorzy orszaku

Wszystkie człony orszaku wyruszą ok. godziny 11.00. Role monarchów odegrają aktorzy, jednak najważniejszymi odtwórcami są oczywiście dzieci, które zagrają role małych rycerzy i dwórek. Będą to uczniowie krakowskich szkół, którzy od tygodni wraz z rodzicami przygotowują stroje. Ich rodzice wystąpią w strojach pasterzy i jako straż orszaku będą pilnować porządku.

Orszak na Rynku Głównym

Trzy człony orszaku spotkają się na Rynku Głównym, z zachowaniem bezpiecznej odległości. O zachowanie dystansu i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa proszeni są wszyscy, którzy przyjdą, aby na miejscu zobaczyć finał orszaku.

Trzej królowie przejdą na scenę pod wieżą ratuszową, gdzie oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu. Ze sceny już od godziny 11.00 popłyną dźwięki kolęd i pastorałek wykonywanych przez popularnych artystów scen krakowskich. Kolędowanie na rynku poprowadzi piosenkarka, prezenterka, wokalistka zespołu Galicja – Lidia Jazgar w konferansjerów: Łukasza Lecha i Bartka Sobieraja.

Całe wydarzenie będzie można śledzić nie wychodząc z domu. Program artystyczny ze sceny na Rynku Głównym oraz pokłon Trzech Króli będzie transmitowany na Facebooku.

Krakowski Orszak Trzech Króli na żywo

Transmisja z Rynku Głównego, ze sceny pod Ratuszem

Opublikowany przez Orszak Trzech Króli Kraków Czwartek, 6 stycznia 2022

Orszakowe dzieło charytatywne

Od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli odbywa się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Organizacja obecnie prowadzi 12 mieszkań, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego życia „pod dachem” i uczą się codzienności: zarządzania czasem, budżetowania, czy dbania o wspólną przestrzeń.

Od 2012 roku z pomocy mieszkaniowej Dzieła Pomocy św. Ojca Pio skorzystało już około 130 osób będących w kryzysie bezdomności. Do tej pory „na prostą” wyszło 51 byłych już lokatorów mieszkań, którym udało się usamodzielnić. Więcej tutaj.

Inf. i foto: UM Kraków

Kraków

Kraków - najnowsze informacje