czwartek, 26 sierpnia 2021 13:23

Dziwna epidemia i chaos. Spektakl, który bulwersuje niektórych, do obejrzenia w Wieliczce

Autor Marzena Gitler
Dziwna epidemia i chaos. Spektakl, który bulwersuje niektórych, do obejrzenia w Wieliczce

W najbliższą niedzielę, 29 sierpnia w Wieliczce będzie można zobaczyć plenerową inscenizację "Ślepców" krakowskiego teatru KTO. "To spektakl dla widzów dorosłych" - ostrzega na swojej stronie Urząd Miasta Wieliczka.  

„Ślepcy” to monumentalne widowisko plenerowe. Choć spektakl miał swoją premierę już 10 lat temu - jest niezwykle aktualny. „Ślepcy” w reżyserii Jerzego Zonia to sztuka oparta na motywach powieści „Miasto ślepców” Jose Saramago, portugalskiego pisarza i noblisty. Fabuła pokazuje dramat ludzi, którzy w niewyjaśnionych okolicznościach tracą wzrok. "Epidemia rozpowszechnia się tak szybko, że wszyscy stają się wobec niej bezradni, a wybuchająca panika wprowadza chaos w pozornie ułożonym świecie" - czytamy w zapowiedziach.

Spektakl krakowskiego teatru KTO był nominowany do nagrody Total Theatre Award 2012 w Edynburgu w kategorii Physical/Visual Theatre, pozytywne recenzje zbierał na 50 festiwalach na całym świecie m.in. w Korei Południowej, Iranie, Meksyku, Kolumbii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Niemczech, Szkocji, Belgii, Rosji, Czechach, Rumunii, Ukrainie i Kostaryce.

Jednak potrafi też bulwersować. Ostatnio oburzenie wystawieniem spektaklu pod wadowicką bazyliką wyraził prof. Józef Brynkus. "Dzieci musiały patrzeć na wyuzdane sceny i goliznę" - podsumował.

Czy "Ślepcy" zasługują na nagrody, czy raczej nie powinni być wystawiani w miejscach publicznych? Zdania mogą być podzielone, ale na pewno najpierw trzeba samemu obejrzeć spektakl, aby go oceniać.

Urząd Miasta Wieliczka, który zaprasza na spektakl informuje, że widowisko plenerowe, które 29 sierpnia rozpocznie się o godz. 20.00 na parkingu przy ul. Dembowskiego 9, obok budynku nowego dworca, przeznaczone jest dla widzów dorosłych.

fot. mat prasowe KTO / UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje